Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Internet ve školách bez dozoru...

redakce 13.04.2011

Dvě třetiny základních škol kontrolují své žáky při používání internetu. Zbytek škol nechává své žáky surfovat bez jakýchkoliv omezení...

Pouze 22 % z škol registruje pravidelné pokusy studentů navštívit webové stránky se závadným obsahem. Vyplývá to z unikátního celorepublikového průzkumu společnosti SODATSW, který v březnu zmapoval stav IT učeben a zabezpečení počítačů na českých školách.

Podle průzkumu společnosti SODATSW jsou žáci většiny základních škol při surfování na internetu monitorováni. Nevhodný obsah přitom blokuje 51 % z nich. Žáky na školních počítačích nejvíce láká právě internet, možnost vyhledávání informací, používání e-mailu nebo sociálních sítí. Čtvrtina studentů zase oceňuje možnost používání multimédií pro editaci fotografií, videa či hudby. Statistiky navíc ukázaly, že pouze 6 % žáků vyhledává školní počítače kvůli hrám.

„V českém prostředí chybí ucelená data o stavu zabezpečení počítačů na českých školách. Právě proto jsme se rozhodli provést průzkum, který ukázal, že chybí komplexní přístup pro ochranu počítačových sítí. V mnoha případech je navíc nespravují odborníci, což je pochopitelně riskantní,“ sdělil Martin Hanzal, výkonný ředitel společnosti SODATSW, která vyvíjí řešení pro zabezpečení a snadnou správu počítačového vybavení ve školách. „Překvapivým zjištěním pro nás bylo zejména to, že ředitelé škol zpravidla nemají detailní představu, k jakým účelům jsou školní počítače využívány,“ doplnil Hanzal.

Řízení a kontrolu informačních technologií mají v základních školách na starosti nejčastěji učitelé. Ve 21 % případů využívají školy jako správce IT externí subjekty, pouze 8 % škol kombinuje vlastní personální zdroje s profesionálními agenturami. Přitom polovina tuzemských škol investuje do externích služeb méně než 4 000 korun měsíčně, v 15 % případů dokonce méně než tisíc korun.

„Přestože náklady na odbornou správu již nejsou tak vysoké jako v minulosti, mají počítače v tuzemských školách stále na starosti zástupci pedagogického sboru. Celá třetina českých základních škol pak dokonce nechrání svá data vůbec,“ doplnila Klára Navrátilová z obchodního oddělení společnosti SODATSW.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud