Přejít k hlavnímu obsahu

Iobit Protected Folder

Martin Kučera 09.12.2013

Zabezpečte si své složky a soubory a zabraňte zvídavým očím ve spatření jejich obsahu. Již nikdy více se nebudete muset obávat o bezpečí svých dokumentů i v případě odcizení disku. * Uveřejněno na Chip DVD 01/14

box-protect250 Díky programu Protected Folder od společnosti IObit, který se nachází v příloze na Chip DVD, si můžete zabezpečit své soubory či složky před neoprávněnými osobami. Služba funguje tak, že se vytvoří nový uživatelský účet, který má vyšší práva než váš či administrátorský účet a do složek, které jsou zabezpečeny přes tento program, se dostanete pouze jeho prostřednictvím a za použití tohoto programu. Můžete měnit práva na čtení, zapisování či skrývání. Při pokusech o otevření se pak zobrazí jen hláška, že uživatel nemá dostatečná práva, v závislosti na vašem nastavení. Skryté soubory se nezobrazí v žádném programu, průzkumníku ani příkazové řádce. Vaše dokumenty tak budou v naprostém bezpečí.

Na Chip DVD se nachází plná verze programu Protected Folder v ceně cca 800 Kč, sloužící k zabezpečení složek a souborů a zamezení přístupu k nim neoprávněným osobám.

  • Uveřejněno na Chip DVD 01/14
  • Plná verze programu
  • Info: www.iobit.com
  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • On-line registrace
obr-01

Úvodní nastavení: Hned při prvním spuštění programu budete vyzváni k zadání hesla, které budete používat pro přístup k programu a zabezpečeným složkám.

Ať už pracujete na nějakých supertajných zakázkách pro vládu nebo prostě máte na disku složky, které nechcete, aby spatřily světlo světa či oči jiných obyvatelů této planety, máme pro vás připravené bezpečnostní řešení pro vaše citlivé soubory a složky od společnosti IObit.

obr-02

Zabezpečení: Ovládání je naprosto jednoduché. Stačí klasicky přetáhnout složku nebo ji přímo přidat a je to. Nic složitého a přesto užitečné.

Bezpečnost a jednoduchost

Celé to funguje velmi jednoduše. Prakticky stačí jen nastavit primární heslo po spuštění programu a tím máte většinu hotovou. Pak do hlavního okna už jenom přidáváte jednotlivé složky či soubory, které chcete zabezpečit.
Není to tak, že po zabezpečení byste viděli onu složku/soubor a po poklepání na ně by se vám zobrazila výzva na zadání hesla. Je to tak, že program pracuje se základními právy Read, Write a Hide, které po zabezpečení složky přemostí práva i administrátorská o jednu třídu výše a je pak tedy možné je změnit jen přes Protected Folder.

Pokud v nastavení povolíte zabezpečení pomocí všech tří atributů. Tak složku neuvidíte v průzkumníku, ani žádném jiném programu, dokonce ani v příkazovém řádku. Samozřejmě rovněž nebudete vidět její obsah či ho přepisovat.
V případě, že chcete mít přehled, kde co máte, tak skrývání používat nebudete. Budete mít ochranu jen proti čtení a zapisování. Při pokusu o otevření se vám prostě zobrazí upozornění, že k tomu nemáte dostatečná práva, ať už jste administrátor nebo ne.

obr-03

Čeština: Program se vám spustí automaticky v anglickém jazyce. Chcete-li to změnit, stačí přejít do Options/User Interface a změnit jazyk.

Nastavení

Jak bylo výše řečeno, jedná se o jednoduchý a i přesto užitečný program, s rozsáhlým nastavením se zde tedy nesetkáte. Nicméně v menu »Nastavení« hned v první záložce nastavujete typ zabezpečení, jak bylo popsáno v předchozím odstavci. Tedy skrytí, zamezení čtení a zápisu. Tyto práva nejdou nastavovat na individuální soubory/složky a veškeré nastavení je aplikováno globálně.

Dále můžete změnit heslo, popřípadě k němu přidat nápovědu, změnit jazyk a vizuální efekty. Nakonec můžete přidávat i výjimky, které přes program nebudete moci zabezpečit. Defaultně tam jsou přidány pevné disky a systémové soubory, abyste omylem neznemožnili chod systému. Takže pokud máte nějaké takové soubory/složky, která výše zmíněná práva vyžadují ke svému chodu, ujistěte se, že jste je přidali na seznam výjimek. Jinak si prakticky můžete zabezpečit celý disk, budete-li chtít.

obr-04

Error: Přesně takto to dopadne, bude-li se někdo chtít dostat do vámi zabezpečené složky, pokud mu vůbec umožníte, aby ji viděl.

Doporučení

Pracujete-li na počítači, ke kterému má přístup více lidí a rádi byste uchovali své soukromé soubory/složky nedotčené, případně zamezili přístupu dětem či vaší žárlivé manželce, tak je tento program Protected Folder přesně pro vás. Využití najde určitě i jinde, je to jen na vás.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud