Přejít k hlavnímu obsahu
Elektromobilita

IT a automobilky: Škoda Auto pořádala softwarový hackathon

Josef Mika 06.03.2024
Zdroj: Teki Shine / Škoda Auto

Největší česká automobilka uspořádala dvoudenní hackathon nazvaný BeeGreen. Soutěžilo sedm týmů, které měly za úkol představit inovace v jedné ze třech konkrétních oblastí svázaných s udržitelností, digitalizací a inovacemi. Vítězem se stalo řešení pro podporu recyklace a opětovného využití autodílů

Celou soutěž Škoda Auto zaměřila na praxi a spolupráci se softwarovými firmami. Letošní hackathon navazoval na obdobnou akci nazvanou Race2Code konanou v roce 2023. Letošní BeeGreen byl zaměřen na udržitelnost. Sedm týmů z České republiky, Německa, Francie a Polska se zabývalo třemi tématy:

  • Objevitel okolí (Surrounding explorer) – řešení zaměřené na udržitelnost a znalost místního prostředí
  • Opětovné využití materiálu (Upcycling and material recovery platform) – zkoumání budoucích obchodních modelů udržitelnosti
  • Sledování spotřeby (Consumption monitoring) - uplatnění odborných znalostí při vytváření udržitelných dodavatelských řetězců.

Ve chvíli, kdy se světové automobilky musí nutně profilovat i jako softwarové a vývojářské firmy, si Škoda Auto od akce slibuje posílení spolupráce s IT firmami, které jsou zároveň jejími dodavateli. 

„Inovace a digitalizace slouží jako klíčové nástroje na naší cestě k udržitelné budoucnosti. Uvědomujeme si, že tento přechod je společným úsilím, a proto hledáme partnery, kteří sdílejí naši vizi spočívající ve vzájemné podpoře v hledání pokrokových nápadů. Jednou ze strategických výhod společnosti Škoda Auto je naše poloha: v České republice sídlí řada prosperujících start-upů zaměřených na software. Akce jako hackathon BeeGreen poskytují platformu pro navázání partnerství mezi dynamickými IT společnostmi a koncernem Volkswagen, čímž urychlují vývoj a implementaci inovativních a udržitelných řešení.“ 

Karsten Schnake, člen představenstva Škoda Auto pro oblast Nákupu

Automobilky dnes už nejsou pouhými výrobci automobilů, vytvářejí komplexní řešení mobility, softwarové platformy a kompletní uživatelská prostředí. Jen například na tvorbu rozhraní mezi člověkem a automobilem má Škoda Auto celou pracovní skupinu – HMI tým. Vznikl zhruba před pěti lety a dnes v něm pracuje osm lidí.

Především nastupující elektromobilita nabízí firmám nové možnosti, ale přináší také nové požadavky. Softwarová řešení a služby jsou stejně důležité jako samotné výkonové parametry automobilů. 

Mohlo by vás zajímat

Vítěz: The Cycle App

Ze sedmi týmů nakonec porotu nejvíce oslovil projekt programátorů týmu ETAS z Německa, kteří představili řešení na téma Opětovné využití materiálu s názvem ‚The Cycle App‘. Projekt by měl podpořit recyklaci a opětovné použití dílů: řešení využitím použitých dílů celkově snižuje uhlíkovou stopu opravených vozidel. 

BeeGreen hackathon
Vítězný tým ETAS z Německa získal i významnou finanční částku na další rozvoj svého projektu.
Zdroj: Teki Shine / Škoda Auto

Díky účasti v hackathonu bude mít vítězný tým možnost na projektu se značkou Škoda dále pracovat. Dalšímu rozvoji projektu určitě pomůže také hlavní výhra 50 tisíc euro.

Automobilka zároveň věří, že v praxi využije i další řešení představená při soutěži.

Zdroj: Škoda Auto


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud