Celou soutěž Škoda Auto zaměřila na praxi a spolupráci se softwarovými firmami. Letošní hackathon navazoval na obdobnou akci nazvanou Race2Code konanou v roce 2023. Letošní BeeGreen byl zaměřen na udržitelnost. Sedm týmů z České republiky, Německa, Francie a Polska se zabývalo třemi tématy:
- Objevitel okolí (Surrounding explorer) – řešení zaměřené na udržitelnost a znalost místního prostředí
- Opětovné využití materiálu (Upcycling and material recovery platform) – zkoumání budoucích obchodních modelů udržitelnosti
- Sledování spotřeby (Consumption monitoring) - uplatnění odborných znalostí při vytváření udržitelných dodavatelských řetězců.
Ve chvíli, kdy se světové automobilky musí nutně profilovat i jako softwarové a vývojářské firmy, si Škoda Auto od akce slibuje posílení spolupráce s IT firmami, které jsou zároveň jejími dodavateli.
„Inovace a digitalizace slouží jako klíčové nástroje na naší cestě k udržitelné budoucnosti. Uvědomujeme si, že tento přechod je společným úsilím, a proto hledáme partnery, kteří sdílejí naši vizi spočívající ve vzájemné podpoře v hledání pokrokových nápadů. Jednou ze strategických výhod společnosti Škoda Auto je naše poloha: v České republice sídlí řada prosperujících start-upů zaměřených na software. Akce jako hackathon BeeGreen poskytují platformu pro navázání partnerství mezi dynamickými IT společnostmi a koncernem Volkswagen, čímž urychlují vývoj a implementaci inovativních a udržitelných řešení.“
Karsten Schnake, člen představenstva Škoda Auto pro oblast Nákupu
Automobilky dnes už nejsou pouhými výrobci automobilů, vytvářejí komplexní řešení mobility, softwarové platformy a kompletní uživatelská prostředí. Jen například na tvorbu rozhraní mezi člověkem a automobilem má Škoda Auto celou pracovní skupinu – HMI tým. Vznikl zhruba před pěti lety a dnes v něm pracuje osm lidí.
Především nastupující elektromobilita nabízí firmám nové možnosti, ale přináší také nové požadavky. Softwarová řešení a služby jsou stejně důležité jako samotné výkonové parametry automobilů.
Vítěz: The Cycle App
Ze sedmi týmů nakonec porotu nejvíce oslovil projekt programátorů týmu ETAS z Německa, kteří představili řešení na téma Opětovné využití materiálu s názvem ‚The Cycle App‘. Projekt by měl podpořit recyklaci a opětovné použití dílů: řešení využitím použitých dílů celkově snižuje uhlíkovou stopu opravených vozidel.
Díky účasti v hackathonu bude mít vítězný tým možnost na projektu se značkou Škoda dále pracovat. Dalšímu rozvoji projektu určitě pomůže také hlavní výhra 50 tisíc euro.
Automobilka zároveň věří, že v praxi využije i další řešení představená při soutěži.
Zdroj: Škoda Auto