Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Jak digitálně podepsat dokument? Na tiskárnu zapomeňte, všechno vyřešíte v počítači

Jakub Fišer 26.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Jednou za čas se stane, že potřebujete něco podepsat. Třeba smlouvu o pronájmu, čestné prohlášení, anebo jakýkoliv jiný dokument. Tyto písemnosti jsou vám většinou zaslány e-mailem, anebo jinak přes internet. Nu ale jak podepsat papír, který nemáte před sebou, nýbrž je pouze ve virtuálním prostoru počítačového displeje?

Kapitoly článku

Netiskněte, jde to digitálně

Ač nikoho nechci nabádat k tomu, aby se zbavoval své domácí či firemní tiskárny, pro podpis dokumentu již dnes opravdu nepotřebujete nic tisknout. Hodí se vám pro spoustu jiných úkonů, například skenování, kopírování nebo tisk propagačních materiálů.

Dobře, jak tedy podepsat dokument v počítači? Můžete například využít webové online nástroje. Abyste je mohli používat, potřebujete připojení k internetu. Jedním takovým je Podepsat.Online od české společnosti Software602.

Stačí pouze nahrát dokument na web, zadat údaje, které má podpis nést, a umístit jej kamkoliv do dokumentu. Podepsat.Online podporuje soubory o velikosti až 10 MB a ve formátu: pdf, doc, docx, xls, xlsx, ppt, html, xhtml, png, jpg, eml, txt, bmp, gif, jfif, jpeg, tiff, psd, rtf, pptx, ods, odt, odp, odf, fo, zfo, isdoc, isdocx.

Návod na podpis dokumentu v Podepsat.Online
Zdroj: snímek obrazovky, Jakub Fišer / Chip.cz
Návod na podpis dokumentu v macOS
Zdroj: snímek obrazovky, Jakub Fišer / Chip.cz

Podpis přímo na trackpadu

Možná vás to překvapí, ale americký Apple v rámci svého macOS (a vlastně i iOS a iPadOS) nabízí možnost podepsat si dokumenty skutečným podpisem, a to ať už použitím prstu, anebo třeba stylusu v případě iPadu.

Stačí na Macu nebo jiném zařízení otevřít dokument, který musí být ve formátu PDF. Pak už jen vyberete anotační nástroje, dáte podpis a vytvoříte si vlastní, který můžete používat opakovaně během jednoho dokumentu, ale zároveň se vám i uloží na příště.

Mohlo by vás zajímat

Digitální podpis ve Windows?

Žádná nativní aplikace ve Windows tuto funkci nemá. Nicméně můžete využít oblíbený nástroj Adobe Acrobat Reader DC, který pochopitelně umí s PDF dokumenty čarovat velmi různě. Stačí na pravém panelu vybrat Více nástrojů, zvolit Certifikáty a dokument oficiálně digitálně podepsat. Důležitým upozorněním je, že po podpisu můžete dokument zamknout, aby v něm kýmkoliv cizím nebyly upravovány žádné údaje.

Zdroj: Podepsat.Online


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud