Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak dostat Wi-Fi opravdu všude: rozšíření dostupnosti signálu domácí Wi-Fi

redakce 06.01.2023
info ikonka
Zdroj:

Od sklepa po půdu a od garáže přes terasu na celou zahradu – dnes už opravdu nic nebrání tomu, pokrýt signálem Wi-Fi sítě jakýkoli prostor. Představíme vám šikovná síťová zařízení, která vám s tím pomohou.

Kapitoly článku

Ve většině případů se Wi-Fi router nachází někde v domě, a i když signálem bezdrátové sítě perfektně pokrývá všechny vnitřní prostory, na terasu nebo dále na zahradu pronikne jen slabý, prakticky nepoužitelný signál. Je to samozřejmě způsobeno tím, že zatímco vnitřní příčky domu jsou relativně tenké a pro signál Wi-Fi propustné, obvodové zdi se zateplením a okna osazená třemi skly v řadě jsou pro rádiové vlny bezdrátové sítě už prakticky nepřekonatelnou překážkou. A pokud chcete pracovat na zahradě u chalupy s půlmetrovými kamennými zdmi, můžete na rozumné šíření signálu Wi-Fi z domu ven prakticky zapomenout.

A když už venku nějakou tu čárku signálu bezdrátové sítě ulovíte, musíte počítat s tím, že bude připojení pomalé a bude trpět výpadky. Na odeslání pár e-mailů to možná nevadí, ale dlouhodobě se takto pracovat nedá. Navíc třeba ani nechcete pracovat, ale spíše si užít zábavu u bazénu, a přitom poslouchat streamovanou hudbu nebo si udělat letní kino na terase a pustit si film z Netflixu. A nemůžeme opomenout ještě jeden zásadní důvod, proč pokrýt celé okolí domu slušným signálem Wi-Fi. Bezdrátovou síť potřebují i bezpečnostní kamery, stejně jako třeba přes Wi-Fi ovládaná světla, filtrace bazénu nebo třeba otvírání brány.

Rychlé rozšíření dosahu Wi-Fi

Pro zlepšení pokrytí zahrady signálem Wi-Fi platí v zásadě to samé jako v interiéru. Pokud nemůžete zlepšit dosah signálu přemístěním Wi-Fi routeru nebo jeho výměnou za výkonnější model, můžete si pomoci nasazením opakovačů, powerline adaptérů, mesh sítí nebo instalací nového přístupového bodu (access pointu).

Opakovač poblíž zahrady

rain

Pozor na déšť: rozšíření a sítě pomocí opakovače je sice dobrý nápad, ale tato zařízení nemohou být venku nastálo. Mesh satelit Netgear Orbi Outdoor sice ano, ale stojí kolem 6 000 Kč. | Zdroj: Netgear

Vzhledem k tomu, že signál bezdrátové sítě bývá výrazně tlumen silnými obvodovými zdmi budov, lze mimo dům často naměřit pouze slabou nebo vůbec žádnou dostupnost Wi-Fi. V takové situaci může pomoci Wi-Fi opakovač, který umístíte co nejblíže oblasti, kterou je třeba dokrýt – například hned vedle dveří na terasu nebo u okna s volným výhledem do zahrady. Skleněné tabule kladou rádiovým vlnám až třikrát menší odpor než například železobetonové zdi a kvalitu signálu lze navíc ještě zlepšit, pokud budou dveře nebo okna otevřená (což ale samozřejmě neřeší stabilní připojení kamer a dalších Wi-Fi zařízení v zahradě).

Přístupový bod na zahradu

Kvalitní Wi-Fi na zahradě není rozmařilost – stále více zařízení používáme i venku a přístup ke stabilní bezdrátové síti s dostatečnou propustností se stává nutností. Bez Wi-Fi se neobejdou například bezpečnostní kamery, ke kterým nelze natáhnout ethernetový kabel, pokročilé zavlažovací systémy nebo třeba osvětlení či pohon brány, ovládaný z mobilního telefonu.

Pokud berete Wi-Fi ve venkovních prostorách opravdu vážně , a máte možnost vytáhnout z domu LAN kabel, je určitě nejlepším řešením umístit zvenku na dům, na zahradní domek nebo třeba na sloupek pergoly access point. Ten musí být samozřejmě určený pro provoz ve venkovním prostředí a ideálně i napájený prostřednictvím Ethernetu (PoE).

Novinkou, vhodnou přesně pro tento účel , je přístupový bod Zyxel NWA55AXE (Outdoor Cloud WiFi6 AX1800 Access Point). Jedná se o profesionální zařízení s podporou Wi-Fi 6 (a tedy i pásem 2,4 i 5 GHz), napájením přes PoE (dodává se včetně potřebného PoE injektoru), odolností proti vodě a prachu dle certifikace IP55 a možností vzdálené správy prostřednictvím cloudu a služby Zyxel Nebula. Cena je velmi přívětivých 3 500 Kč. Dvě taková zařízení lze navíc použít i pro bezdrátové propojení dvou vzdálených objektů.

Určitou možnost představuje i použití Wi-Fi opakovače přímo venku – prostě toto malé zařízení připojíte do venkovní zásuvky na terase nebo třeba v pergole. Problém ale je, že byste jen těžko hledali Wi-Fi opakovač určený pro venkovní použití. Takže musíte toto zařízení chránit před vlhkostí i slunečními paprsky (kvůli přehřívání). Ve výsledku to znamená, že byste museli opakovač vždy zase odpojit a uschovat v domě – a hlavně na to nezapomínat. A to je otravné. Navíc se můžete opět potýkat s tím, aby opakovač získával dostatečně silný signál z Wi-Fi routeru, skrytého za několika zdmi domu.

Přístupové body pro venkovní použití

garden

Slabé pokrytí zahrady Propustnost bezdrátové sítě na úrovni jen 9 Mb/s je pro jakékoli rozumné použití příliš nízká. Všimněte si i dlouhé doby odezvy (250 ms) a značného útlumu signálu Wi-Fi (-87 dBm).

Profesionálním řešením pro trvalé pokrytí venkovního prostoru silným signálem bezdrátové sítě jsou přístupové body pro venkovní použití (outdoor access pointy), určené pro montáž na zeď domu nebo třeba sloupek pergoly.

Kromě stabilního upevnění pomocí šroubů a hmoždinek ale tato zařízení vyžadují i provrtání zdi kvůli přivedení ethernetového kabelu. Druhý konec kabelu musí být připojen k Wi-Fi routeru nebo přepínači v domě, což zajišťuje nejlepší možný přenos dat do venkovního prostoru. Vzhledem k tomu, že takováto zařízení jsou zásobována elektrickou energií prostřednictvím technologie PoE (Power over Ethernet), není už zapotřebí další kabel pro napájení access pointu, což výrazně usnadňuje instalaci. Potřebné napájení ale musíte zajistit z PoE přepínače.

Velkou výhodou jsou proto zařízení, která mají ve své výbavě i tzv. PoE injektor, což je krabička o velikosti notebookové nabíječky připojená do elektrické zásuvky, do které se přivede LAN kabel z Wi-Fi routeru, a z ní se dalším LAN připojí přístupový bod. S PoE injektorem se dodává například výkonný Wi-Fi 6 přístupový bod Zyxel NWA55AXE (cca 3 500 Kč, více viz rámeček na této stránce), který má i další zajímavé vlastnosti – především podporu vytváření mesh sítí a ovládání prostřednictvím cloudu.

Stabilní připojení přes powerline

powerline

Přenos dat přes elektrické rozvody Powerline adaptéry mohu být vybaveny i Wi-Fi modulem a pak tedy šířit signál přijatý z elektrické sítě dál vzduchem. | Zdroj: Devolo

Pokud je ve venkovním prostoru nebo v blízkosti dveří do zahrady k dispozici elektrická zásuvka, můžete venku vytvořit rychlé a stabilní připojení pomocí powerline adaptéru, opatřeného Wi-Fi modulem. Jeden z powerline adaptérů připojíte k Wi-Fi routeru LAN kabelem a zapojíte jej do elektrické zásuvky. Druhý z powerline adaptérů (ten s Wi-Fi) pak připojíte do zásuvky poblíž dveří na terasu nebo okna do zahrady, případně třeba v zahradním domku.

Do powerline adaptéru, který má rozšířit pokrytí Wi-Fi sítí, se dostane síťový signál přes elektrické vedení a pak se dále šíří vzduchem. Sadu powerline adaptérů s Wi-Fi najdete u různých značek, jako jsou Zyxel, TP-Link, Devolo, D-Link, AVM a další. V následujícím Chipu vám přineseme velký test těchto zařízení. Stejně jako u Wi-Fi opakovačů vás ale musíme i u powerline adaptérů upozornit na to, že tato zařízení nejsou určena k použití venku za každého počasí.

Mesh systém do každého domu

mesh

Vsaďte na mesh: řešení většiny problémů s pokrytím rozsáhlých a členitých prostor Wi-Fi sítí je technologie mesh. V případě produktů D-Link EAGLE PRO AI lze do mesh sítě zapojit Wi-Fi router, satelity i opakovače. | Zdroj: Android/D-Link

Další z možností, jak rozšířit pokrytí vaší nemovitosti signálem bezdrátové sítě, je tzv. Wi-Fi mesh. Této technologii, která vychází z principu podnikových, centrálně řízených sítí access pointů, jsme se v Chipu věnovali už několikrát.


Pokud jde tedy o pokrytí dalšího prostoru – dílny, garáže nebo třeba terasy, nabízí se jednoduché přidání dalšího mesh satelitu, bezdrátově propojeného se zbytkem mesh sítě. Potřebujete k tomu jen napájení z elektrické zásuvky, takže se obejdete bez LAN kabelu. Výhodou je rychlost připojení (především u třípásmových modelů, které používají pro propojení satelitů extra síť v 5GHz pásmu) a centrální správa celé sítě, která se vůči koncovým zařízením tváří jako jedna Wi-Fi síť.

Bohužel, narazíte na stejné nevýhody jako u Wi-Fi opakovačů – drtivá většina mesh zařízení není určena pro umístění venku. Výjimkou je u nás neprodávané zařízení Netgear Orbi Outdoor (na Amazonu za cca 6000 Kč), které lze propojit s mesh systémem Netgear Orbi (který je také poměrně drahý).

Smartphone jako bezdrátový hotspot

Pokud máte to štěstí, že máte k dispozici imobilní internetové připojení s opravdu velkorysým datovým limitem (nebo zcela bez limitu), můžete jako bezdrátový hotspot pro připojení více zařízení a rychlý přenos dat použít i svůj chytrý telefon. Zvládnou to všechny smartphony s Androidem i iPhony, ale má to řadu nevýhod. Patří k nim především již zmíněný datový limit, dále je nutné počítat s tím, že se telefon s aktivovaným hotspotem velmi rychle vybíjí a pak se samozřejmě nejedná o řešení vhodné pro trvalé připojení zařízení, jako jsou kamery a další.

LTE modemy na chalupu

zyxel

Kompletně bezdrátově: bateriové modem-routery s podporou 5G jako je Zyxel NR2101 5G MiFi poskytnou extrémně rychlé internetové připojení opravdu kdekoli. | Zdroj: Zyxel

Když už nemáte jinou možnost, jak dostat internet na chalupu či zahradu než přes mobilní síť, je místo hotspotu v telefonu vhodnější použít přenosný LTE modem-router. Máte přitom na výběr mezi zařízeními vyžadujícími trvalé připojení k elektrické zásuvce (taková mají zpravidla i vyšší výkon Wi-Fi sítě), nebo mobilními LTE modemy s baterií, které lze po několik hodin používat bez připojení k elektrické zásuvce a pak je třeba napájet z powerbanky.

Nevýhodou je vysoká cena za mobilní data, ale jinak jde o celkem šikovné řešení, které s vámi navíc může cestovat všude, kde je třeba. Kromě velmi dostupných zařízení s podporu LTE/4G a Wi-Fi 5 navíc existují i (zatím velmi drahé) přenosné modemy s podporou sítí 5G a Wi-Fi 6, které uspokojí i uživatele velmi náročné na rychlost a objem přenesených dat. Jde o zařízení jako Zyxel NR2101 5G MiFi nebo D-Link DWR-2101 – v obou případech za přibližně 14 000 Kč.

Optimalizace venkovní bezdrátové sítě

deadzonekiller

Mesh a powerline dohromady: mesh systém TP-Link Deco P9 (cca 5 000 Kč se třemi satelity) zajímavým způsobem kombinuje výhody mesh sítě a přenos datového signálu po elektrickém vedení (powerline). Wi-Fi se pak dostane opravdu všude. | Zdroj: TP-Link

Pro optimalizaci pokrytí chalupy, terasy, garáže i libovolného jiného místa platí stejná pravidla a postupy jako u domácí Wi-Fi v bytě. Potřebujete vhodně umístěná síťová zařízení, správně zvolený vysílací kanál a co nejméně překážek v cestě rádiového signálu.

Při pokrývání venkovních prostor domu nebo celé víkendové chalupy s jejím okolím vás asi nebude tolik trápit přesah Wi-Fi sítí vašich sousedů, který znamená značnou komplikaci v bytových domech. Také zde spíše přijde k užitku vysílání v pásmu 2,4 GHz, které má větší dosah a lepší propustnost překážkami. Faktem ale je, že moderní síťové prvky jako Wi-Fi routery a opakovače, o access pointech a mesh satelitech nemluvě, stejně vysílají bezdrátovou síť pod jedním názvem (SSID) a díky funkci smart connect automaticky volí optimální připojení koncového zařízení v 2,4- nebo 5GHz pásmu.

Měření kvality Wi-Fi sítě

wirelessnetview

Všechny sítě v dosahu: freewarový nástroj WirelessNetView zobrazuje všechny sítě v okolí včetně síly signálu, přenosové rychlosti a mnoha dalších parametrů.| Zdroj: WirelessNetView

Pomocí aplikací jako FRITZ!App WLAN nebo WiFiman pro smartphony s Androidem můžete snadno změřit sílu signálu a datovou propustnost Wi-Fi na různých místech v domě a na zahradě. Tímto způsobem můžete určit oblasti s dobrým pokrytím i místa, kde je signál Wi-Fi slabý a vypadává. To vám pomůže při optimálním umístění Wi-Fi routeru, opakovačů i dalších síťových zařízení.

Například v aplikaci FRITZ!App WLAN klepněte na tlačítko „Measure Wi-Fi“ a sledujte hodnoty měřené v reálném čase. Z přehledné grafiky zjistíte ping (dobu odezvy, reprezentovanou zelenou číslicí v milisekundách vpravo nahoře), útlum (modrý údaj v dBm vlevo nahoře) a datovou propustnost (žlutá hodnota v Mb/s). Dobrá hodnota odezvy v bezdrátových sítích je pod 10 ms, v případě tlumení je -50 dBm je vynikající hodnota, -70 dBm ještě přijatelná a od -90 dBm je už kvalita spojení nedostatečná.

Pokud chcete zkoumat pokrytí a propustnost bezdrátové sítě na svém notebooku, použijte freewarový program WirelessNetView. Kromě síly signálu zobrazuje také významnou hodnotu RSSI (Received Signal Strength Indication). Stejně jako u tlumení signálu znamená RSSI mezi -50 a -70 dobrou až dostatečnou kvalitu připojení.

Přenosné modem-routery pro mobilní internet

netgear

| Zdroj: Netgear

Když nemáte jinou možnost, jak na chalupu nebo zahradu dostat připojení k internetu, nezbývá než se spolehnout na mobilní síť. Budete potřebovat modem-router a co nejvýhodnější tarif – tedy co největší balík mobilních dat.

Standardem jsou dnes LTE/4G modemy, do kterých se vloží SIM karta a které vysílají Wi-Fi pro připojení několika koncových zařízení. Za cenu od zhruba 2 000 Kč seženete modem-router s podporou LTE o rychlosti 300 Mb/s a Wi-Fi 5. Může jít o zařízení připomínající klasický Wi-Fi router (třeba TP-LINK Archer MR200) nebo krabičku do kapsy (ZyXEL WAH7706 v2). Tato zařízení bývají vybavena i slotem na microSD kartu pro možnost sdílení dat mezi připojenými zařízeními a mohou mít i baterii pro skutečně mobilní použití.

Nastupující sítě 5G podporují i nové modem-routery jako Zyxel NR2101 5G MiFi, D-Link DWR-2101 (oba cca 12 000 Kč) nebo Netgear Nighthawk M5 (cca 22 000 Kč). Rychlost stahování přes 1 Gb/s z mobilní sítě (kterou u nás ale 5G jen tak nenabízí) je tedy celkem draze vykoupena. Nechybí ale Wi-Fi 6 a nebo gigabitový LAN port.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme