Přejít k hlavnímu obsahu

Jak funguje platforma Intel Medfield

redakce 09.01.2013
info ikonka
Zdroj:

Intel udává směr vývoje v oblasti osobních počítačů. Kategorii smartphonů doposavad kralovaly procesory ARM. Od přelomu roku jsou však k dostání první smartphony s SOC procesory od Intelu. Jak funguje jejich spolupráce s Androidem?

 

 

 

 

Hardwarový trh v současnosti zažívá zároveň soumrak i úsvit. Zatímco nad klasickými stolními počítači a notebooky dnes tak trochu zapadá slunce, na jeho výsluní se začínají hřát hlavně mobilní zařízení, jako jsou smartphony a tablety. První výzkumy trhu za rok 2012 ukazují přibližně 1,5% pokles prodeje notebooků. Stolních počítačů se hlavně díky tzv. all-in-one desktopům sice prodalo cca o 2,5 % více než v roce 2011, to ale není nic v porovnání se smartphony, kterých se oproti roku 2011 prodalo o 46 % víc, a s tablety, jejichž prodeje byly dokonce o 52 % vyšší než předloni. Nelze se tedy vůbec divit, že se Intel snaží rozšířit nabídku svých procesorů ze serverů, desktopů a notebooků i do kategorie smartphonů a tabletů.

Dosavadní pokusy Intelu o proniknutí do tohoto segmentu skončily bez úspěchu. V roce 2008 oznámil platformu Silverthorne, která slibovala špičkový výkon, ale čipy, které na ní Intel postavil, měly bohužel příliš vysokou spotřebu. O dva roky později to Intel zkusil znovu s platformou Moorestown, která představovala významný pokrok, ale její architektura byla příliš složitá pro masovou výrobu. Nyní má vše změnit nová generace čipů typu System-on-Chip (SoC) s označením Medfield, jejíž hlavní výhodou je integrace všech důležitých komponent do jediného čipu a z ní plynoucí úspora místa a energie. Prvním smartphonem, který jsme měli možnost vyzkoušet ve finální prodejní verzi, je Motorola Razr i XT890.

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 2/2013 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme