Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Jak mobilní operátoři chrání své sítě před kyberútoky?

Jakub Fišer 10.11.2023
Zdroj: Freepik

Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) a čeští operátoři představili technické detaily týkající se zabezpečení telekomunikačních sítí před případnými kyberútoky. V Česku vnímáme v dosavadním roce extrémní nárůst hackerských útoků, cílí jak na veřejné instituce, tak na operátory a jejich klienty.

Kapitoly článku

Zabezpečení operátorské infrastruktury

Vláda a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) aktuálně připravují nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který je založen na eurounijní směrnici NIS 2. Ta myslí zejména na prověřování dodavatelských řetězců z hlediska bezpečnosti: myšleno od koho mají operátoři telekomunikační infrastrukturu.

Trnem v oku pro EU jsou v tomto ohledu především technologie čínských kolosů, například Huawei. Ty v klíčové části již eliminoval T-Mobile i Vodafone, až nedávno se k takovému kroku odhodlalo také O2.

Operátoři na semináři pořádaném APMS prohlásili, že jsou naprosto v souladu s vládou v tématu zabezpečení kritické infrastruktury a dbají na upozornění stran NÚKIB. Snahu o bezpečnost podtrhl také Jan Klouda, viceprezident pro právní záležitosti a korporátní bezpečnost Vodafonu.

„Názor, že operátor nakoupí raději levnější, ale méně bezpečnou technologii, je nesmyslný. Ohrozili bychom tím vlastní byznys, a to nikdo z nás neudělá. Technologická vyspělost a bezpečnost jsou naprostou prioritou,“ řekl.

Mohlo by vás zajímat

Nejde o cenu, jde o bezpečnost

Na závěr semináře se vyjádřil prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund, který potvrdil, že APMS je v úzkém kontaktu se zástupci politické reprezentace státu a ustavičně je přesvědčuje o kvalitním zabezpečení klíčové infrastruktury.

„Jsme přesvědčeni, že stát by měl více důvěřovat soukromému sektoru, že opravdu neupřednostňuje zisk na úkor bezpečnosti. […] I proto jsme představili státu v oblasti dodavatelských řetězců dobrovolnou sadu samoregulačních kroků, kterými lze dosáhnout očekávaných výsledků v oblasti kybernetické bezpečnosti, nezávislosti a odolnosti kritické infrastruktury v telekomunikačním odvětví rychleji a s menšími ekonomickými dopady,“ prohlásil Grund.

Zdroj: APMS, e15


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme