Přejít k hlavnímu obsahu

Jak naložit se starým počítačem? Do popelnice nepatří, na to pozor

Jakub Fišer 24.03.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Občas může nastat situace, kdy se chystáte pořídit nový laptop a nevíte, co udělat s tím starým. Je velká škoda ho jen zavřít do šuplíku, aby tam bez užitku trávil své stáří. Existuje totiž hned několik způsobů, jak s tímto zařízením správně naložit. Pomůžeme vám najít ideální řešení.

Kapitoly článku

Starý počítač – v jakém je stavu?

Hodně se odvíjí od toho, v jakém stavu svůj starý počítač opouštíte. Pokud hovoříme o stáří maximálně 5 let, kdy je přístroj sice technologicky zastaralý, ale stále perfektně funkční, můžete jej využít například jako svůj sekundární laptop, přehrávat na něm videa, anebo jej předat/prodat někomu v rodině.

V opačném případě, kdy je zařízení více méně odepsané (přestává fungovat, baterie je na pokraji sil), nezbývá moc způsobů, jak zařízení využít. Máte v zásadě dvě možnosti: buď jej repasovat, vyměnit některé komponenty a dát jej do vlastnictví někoho, kdo najde využití. Anebo se s ním nadobro rozloučit.

Mohlo by vás zajímat

Recyklace starého laptopu

Určitě dávno víte, že staré nepoužitelné počítače, telefony, tablety, ale třeba i kuchyňské spotřebiče nejsou běžný odpad, ale označujeme je jako elektroodpad a podle toho s výběhovou elektronikou musí být nakládáno.

Proces recyklace je v případě elektroodpadu alfou a omegou. Spotřebiče, počítač nevyjímaje, obsahují celou řadu cenných materiálů, jako je zlato, stříbro, ale i další kovy. Proces recyklace zaručí, že budou při rozebírání elektroodpadu vyčleněny drahé kovy a od levných materiálů, jako je plast nebo sklo.

Tím nejjednodušším způsobem, jak přihlásit váš starý počítač k recyklaci, je odnést jej do obchodu. Nemusí to být obchod, kde jste jej kupovali, může to být jakýkoliv obchod s elektronikou. Prodejci jsou totiž ze zákona povinni zajistit odběr vysloužilých spotřebičů a jejich ekologickou likvidaci – recyklaci. Právě kvůli tomu při nákupu hradíte „neviditelný“ recyklační poplatek.

Červený kontejner
info ikonka
Zdroj: se svolením Asekol

Červený kontejner

Česká republika je evropský lídr ve třídění elektroodpadu a proto také u nás, jako v jediné zemi v EU, najdete speciální červené kontejnery. Provozuje je společnost Asekol a můžete do nich vhodit prakticky jakoukoliv elektroniku, jako jsou mobilní telefony, baterie, kuchyňské spotřebiče (samozřejmě čisté) a IT zařízení.

Prakticky cokoliv elektronického, co splňuje maximální rozměry 51 × 36 × 40 centimetrů, tedy i většinu notebooků. Jen pozor, do těchto kontejnerů, které máte možná i poblíž vašeho bydliště, nepatří: televize a monitory (kvůli obsahu chemikálií), žárovky a zářivky, zdravotnický odpad a jiné formy odpadu, jako je komunální, plasty, papíry a podobně.

Zdroj: Forbes, Samosebou, Asekol


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme