Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jak ochránit technologické hračky od Ježíška

redakce 10.01.2013

Chytré mobilní přístroje patřily o Vánocích mezi nejrozšířenější dárky. Pro některé uživatele jde o první zkušenost s chytrým mobilním zařízením s připojením na internet, a proto si mnohdy neuvědomují možná rizika nesprávného používání těchto přístrojů.

Pavel Krčma, šéf AVG VirusLab, proto radí, jak správně takové zařízení ochránit.

  • Nainstalovat bezpečnostní program. Lze si vybrat z celé škály bezplatných i placených produktů. Placené produkty vždy nabízejí nadstavbu k produktům bezplatným. Je důležité si vybrat takový bezpečnostní program, který bude odpovídat platformě, na jejímž základě mobilní zařízení funguje, např. AVG AntiVirus Pro vhodný pro platformu Android. Bezpečnostní program a stejně tak operační systém je důležité pravidelně aktualizovat.
  • Nastavit speciální funkci pro uzamčení úvodní obrazovky. Mobilní přístroj se po určitém časovém úseku, kdy není používán, sám zamkne. Uživatel pak musí zadat přístupový kód, aby mohl s telefonem i nadále pracovat. V případě starých telefonů velmi podobnou funkci plnilo tzv. zamknutí klávesnice, k jejímuž odemčení ovšem stačilo zmáčknout příslušnou obecnou klávesu nebo kombinaci kláves. U chytrých mobilních zařízení jde o individuální kód, což vylučuje přístup dalších osob do zařízení. Kromě číselného kódu lze obrazovku uzamknout pomocí specifického gesta na dotykové obrazovce.
  • Při stahování aplikací či jiných programů je nutné dbát zvýšené pozornosti a stahovat pouze v legálních obchodech s aplikacemi. Nelegální mobilní aplikace jsou totiž často způsobem, kterým se kyberzločinec dostane do mobilního telefonu. Mohou být například upraveny tak, aby například odesílaly prémiové SMS, aniž by byla narušena jejich obvyklá funkce.
  • Při práci s aplikacemi je třeba nepovolovat instalovaným aplikacím přístupy k informacím (access rights), které mohou mít osobní nebo citlivý charakter. Může se jednat například o adresář telefonních čísel. Je opravdu podezřelé, pokud třeba kalkulátor vyžaduje práva pro zjišťování polohy telefonu, případně pro odesílání SMS.
  • K ochraně transakcí provedených pomocí internetového bankovnictví slouží vícestupňový model zabezpečení - tedy nejen samotná platba za použití přístupových údajů na webové stránce, ale také potvrzení autorizační SMS, která přijde uživateli na mobilní telefon. Je vždy nutné pečlivě zkontrolovat všechny údaje uvedené v autorizační SMS, může se jednat o útok kyberzločince.
  • Pokud dostalo nový chytrý telefon vaše dítě, nainstalujte mu do něj program rodičovské ochrany. Za pomoci vámi nadefinovaných klíčových slov zjistíte, zda vaše dítě není na internetu v ohrožení. Případné narušení jeho bezpečnosti je hlášeno pomocí SMS na telefon jeho rodičů, kteří tak mohou zakročit třeba v případě kyberšikany. Takovým programem je například AVG Family Safety pro iOS a Windows Phone.

Podle americké agentury Flurry bylo o vánočních svátcích 2012 aktivováno 17,4 milionů zařízení, nejčastěji s operačním systémem Android nebo iOS. V porovnání se zbytkem adventního období se jedná o 332% nárůst. Extrémní meziroční nárůst potvrzuje fakt, že o Vánocích 2011 bylo těchto zařízení aktivováno pouze 7 milionů. Navíc podle agentury tablety poprvé předčily ve svém počtu pod vánočními stromky chytré mobilní telefony - 51 %.

S nárůstem těchto zařízení v domácnostech Flurry odhaduje rovněž raketový nárůst počtu stažených aplikací v prvních povánočních dnech na 2 miliardy.

 

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme