Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Jak se chránit před manipulací na internetu? Tyhle špinavé triky byste opravdu měli znát

Josef Mika 29.08.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Manipulace na internetu, tzv. dark patterns (temné vzory), jsou na webu velmi rozšířené. Prozradíme, jak je rozeznat a jak se před těmito triky můžete chránit.

Kapitoly článku

Na internetu existuje celá řada triků, které mají uživatele přimět k neuváženému rozhodnutí. Tyto triky, známé také jako temné vzory (dark patterns), jsou záměrně vytvořené designové prvky na webových stránkách a v aplikacích, jejichž cílem je nasměrovat spotřebitele směrem, který je výhodný především pro poskytovatele/prodejce.

Ať už se jedná o impulzivní nakupování, nechtěné předplatné nebo prozrazení citlivých údajů, metody jsou různé a často se skrývají za nenápadným designem.

Mohlo by vás zajímat

1. Emocionální manipulace

Jedním z nejčastějších temných vzorců je vytváření emocionálního tlaku. Názorným příkladem je herní aplikace Solitaire Grand Harvest, ve které je uživatel konfrontován se smutnou postavou, kterou lze zachránit pouze nákupem virtuálních sušenek. Takovéto emoční podněty svádějí uživatele k utrácení peněz za účelem údajného konání dobra. Tento přístup je zaměřen zejména na děti a nezkušené uživatele.

Dalším manipulativním prvkem, který lze nalézt na mnoha webových stránkách, je zvýrazněné tlačítko "Přijmout vše" ohledně souborů cookie. To okamžitě upoutá pozornost, zatímco možnost omezit přístup k datům je často skrytá nebo vyvedená menším písmem. Uživatele tak nevědomky svádí k tomu, aby se shromažďováním svých údajů souhlasil.

2. Dárky se skrytými náklady

Bylo zjištěno, že někteří poskytovatelé lákají uživatele skrytými podmínkami, aby jim nabídli odměny. Příkladem je herní aplikace Gardenscapes, která slibuje 1 000 zlatých mincí, pokud uživatel propojí svůj účet na Facebooku. Co však není hned zřejmé, je to, že Facebook pak o uživatelích shromažďuje rozsáhlé údaje.

Cílená volba slov může navíc vyvolat stres a tlak. Slova jako "jednorázový", "již nikdy k dispozici" nebo "poslední šance" vytvářejí na uživatele tlak, aby jednal rychle a nepropásl údajně výhodnou nabídku.

Jak se před temnými vzory chránit

Manipulace - zadání hesla
info ikonka
Zdroj: rawpixel.com/Freepik
Je důležité nepodléhat tlaku, který na vás mohou někteří poskytovatelé vyvíjet, a vše si na internetu v klidu promyslet.

Je důležité nepodléhat nátlaku a vyhnout se spontánním online objednávkám. Místo toho věnujte čas pečlivému přečtení všech podrobností, než se rozhodnete. Je vhodné se ujistit, že v nákupním košíku automaticky nekončí také nechtěné produkty, a zkontrolovat, zda již nejsou přednastavena zaškrtávací políčka. Může být také užitečné nastavit jasné limity, například pevnou dobu používání aplikací nebo stanovený rozpočet na nákupy online.

Dalším důležitým aspektem je ochrana dat. U bannerů se soubory cookie byste neměli jednoduše klikat na "Přijmout vše", ale místo toho vybrat možnosti "Nastavení" nebo "Odmítnout vše", abyste lépe ochránili své vlastní údaje. Bezplatné nabídky na internetu většinou nejsou ve skutečnosti bezplatné, protože za ně platíte svými daty.

Je také vhodné poučit zejména děti, mládež a starší lidi o rizicích a manipulaci na internetu. Pokud jste se sami stali obětí pochybných praktik s temnými vzory, měli byste kontaktovat poskytovatele a odkázat na zákon EU o digitálních službách (DSA), který takové triky zakazuje. 

Zdroj: Stiftung Warentest


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme