Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Jak vyčistit displej notebooku? Není to žádná věda, přesto si musíte dát pozor

Jakub Fišer 13.02.2024
Zdroj: Freepik

Mnoho lidí vůbec netuší, jak vyčistit displej svého notebooku nebo monitoru. Přitom jde o zásadní činnost, kterou by čas od času měl provést každý. Péče o displej je důležitá z několika důvodů: prodlužujete tím jeho životnost, zlepšujete čitelnost a pokud je i dotykový, mělo by být čištění povinné kvůli hygienickým důvodům. Jak správně vyčistit displej (nejen) notebooku?

Kapitoly článku

Jak správně vyčistit displej notebooku, ptáte se? Je to v zásadě jednoduchá operace, která by vám neměla zabrat víc jak 5–10 minut. Předně: zapomeňte na jakékoliv čisticí prostředky, které používáte v domácnosti. Elektronika vyžaduje své vlastní – pokud je nemáte, postačí voda a hadřík.

Jak vyčistit displej notebooku?

V první řadě se ujistěte, že zařízení je vypnuté a vyjmuté z nabíječky. Riziko týkající se elektřiny vám nehrozí, je ale lepší být naprosto v bezpečí a pracovat s notebookem bez přístupu k elektrickému proudu.

Mohlo by vás zajímat

1. Použijte suchý hadřík

Displej notebooku na prvním místě utřete suchým hadříkem z mikrovlákna. Jde o speciální textilii vhodnou pro péči o displeje všeho druhu. Výrobci oficiálně nedoporučují používat žádný jiný druh textilu. Suchý hadřík používáte, abyste se zbavili prachu a jiných částeček.

2. Hadřík navlhčete

Hadřík z mikrovlákna nyní navlhčete, ideálně destilovanou či filtrovanou vodou. Můžete použít i klasickou vodu z kohoutku, riskujete však, že se v ní budou nacházet minerály, které nebudou úplně kompatibilní s vaší obrazovkou. Vodu nikdy nenanášejte přímo na displej, nýbrž na hadřík.

Čištění počítače
Zdroj: Freepik

3. Použijte čisticí sprej

Nyní je čas použít speciální čisticí sprej na displeje. Opět naneste trochu na suchý hadřík a obrazovku s ním vytřete. Vlastní spreje prodává Alza, PanzerGlass, ale i celá řada dalších výrobců a prodejců. Většinou jde o bezbarvý přírodní roztok.

Pokud doma žádný nemáte, můžete bod 3 přeskočit a vystačit si s vodou. Pakliže máte obrazovku se skleněným displejem, můžete použít mix isopropyl alkoholu s vodou (zhruba 70:30) a tím displej vyleštit. Vždy leštěte kruhovými pohyby.

4. Obrazovku usušte

Na konci procedury displej pořádně osušte. V ideálním případě použijte opět hadřík z mikrovlákna, který je k displejům obecně nejšetrnější. Pokud další nemáte, můžete použít papírovou utěrku. Buďte však opatrní, ta může váš displej poškodit, anebo na něm zanechat mikroútržky.

Zdroj: Autorský text, IGN, Avast


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud