Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vzdorovat cenám energií: šetřete s chytrými technologiemi

redakce 16.12.2022
info ikonka
Zdroj:

Ať už jde o elektřinu, plyn nebo ropu, náklady na ně neúprosně rostou. Je potřeba s tím něco dělat. Zvláště užitečné mohou být technologie chytré domácnosti. Šetří energii a zároveň zvyšují váš komfort.

Kapitoly článku

Zvláště alarmující je nárůst cen zemního plynu. Jeho cena je momentálně téměř 3x vyšší, než činil průměr za předchozí rok. U elektřiny není nárůst tak velký, ale i tam se jedná o více méně spojité nádoby.

Existuje pouze jeden způsob, jak zabránit tomu, aby vaše náklady na energie rostly stejným tempem: snížit jejich spotřebu. To se obzvláště nabízí při využití technologií chytré domácnosti. Ty se vám postarají se o úsporu energie, aniž byste museli cokoli dělat. Především v oblasti vytápění se vyplatí používat chytré technologie. Vytápění se totiž na celkové energetické spotřebě domácností podílí téměř z poloviny.

Snížení nákladů na vytápění

danfoss

Chytré radiátorové termostaty: regulátory Danfoss Eco (cca 1200 Kč) snižují náklady na vytápění a připojují se k chytrému telefonu přes Bluetooth. | Zdroj: Danfoss

Inteligentní systém řízení vytápění zajišťuje, že se topí pouze v případě potřeby. Nejjednodušší formou jsou programovatelné radiátorové termostaty, které se montují na radiátory místo obvyklých otočných knoflíků. K dostání jsou již za 250 Kč. Pomocí tlačítek na zařízení určíte, kdy má topení místnost ohřívat a na jakou teplotu. Takové správné nastavení pak snižuje teplotu například v noci – nebo během dne, kdy nikdo není doma.

Pomocí síťové (Wi-Fi) radiátorové termostatické hlavice lze časy vytápění nastavit i v aplikaci chytrého telefonu. Radiátory můžete také prostřednictvím aplikace ovládat jednotlivě nebo hromadně. Některé termostaty mají dokonce funkci geofencingu (monitorování polohy telefonu a tudíž i uživatele pomocí GPS nebo mobilních dat). Když se v domě nikdo nenachází, automaticky sníží teplotu.

Díky bezdrátové síti lze připojit i další komponenty: například dveřní/okenní kontakty, které při otevření okna ztlumí vytápění, nebo pokojové ovladače a tlačítka, které ovládají několik radiátorů současně. Odpovídající řešení nabízejí tradiční výrobci Bosch Smart Home, eQ-3 Homematic IP, Devolo Home Control, nebo české firmy Tesla či Elektrobock. Někteří z těchto výrobců nabízejí také inteligentní pokojové termostaty, které omezují energetickou náročnost podlahového vytápění a nahrazují běžné pokojové regulátory.

Dovybavení chytrým ovládáním

tado

Dodatečné zasíťování klimatizace: chytré ovládání klimatizace od Tado (cca 2 800 Kč) umožňuje ovládání přes aplikaci a úsporu nákladů na elektřinu. | Zdroj: Tado

Chytře můžete vylepšit i kotle a tepelná čerpadla. Například pomocí komunikačního modulu, který připojíte ke kotli/čerpadlu a propojíte jej s Wi-Fi routerem. Nebo můžete vyměnit regulátor topného systému v obývacím pokoji za chytrý model. Taková řešení lze získat od samotných výrobců topných systémů nebo se můžete spolehnout na univerzálně použitelné systémy od výrobců, jako je Tado nebo Netatmo.

Síťové propojení pak umožňuje na chytrém telefonu provádět nejen nastavení, jako je noční pokles nebo okamžité změny teploty. Často můžete také sledovat spotřebu energie. Tímto způsobem rychle zjistíte, kdy topíte zbytečně.

Kolik lze s inteligentní regulací ušetřit, závisí na mnoha faktorech: například na izolaci domu a na tom, jak často jsou místnosti využívány. Výrobci hovoří o potenciálu úspory až 30 procent. Předpokládáme-li byt o rozloze 100 m2 s roční spotřebou plynu 12 000 kWh při ceně plynu 4,50 Kč za kWh, znamená to úsporu 16 000 Kč ročně. I při 20procentní úspoře se náklady sníží o stále lákavých téměř 11 000 korun. Taková suma bohatě stačí na vybavení inteligentní regulací vytápění. Vynaložené peníze na nákup by se tedy vrátily již po jednom roce.

Kolik spotřebuje samotný systém chytré domácnosti

ledbulb

| Zdroj: Federico Bottos/Unsplash

Systémy smart home samozřejmě také samy spotřebovávají elektřinu. Zatím neexistují téměř žádné předpisy, které by jejich spotřebu regulovaly.
> Směrnice o ekodesignu Evropského parlamentu určuje maximální spotřebu světelných zdrojů v pohotovostním režimu (jako jsou LED žárovky) od září 2021. Od té doby nesmí jejich spotřeba v pohotovostním režimu překročit 0,5 wattu. Pokud je příkon ve standby vyšší než 0 W, musí to být uvedeno na obalu.
> Pro typické součásti inteligentní domácnosti , jako jsou spínané zásuvky, detektory pohybu nebo regulátory radiátorů, takové předpisy neexistují. Spotřeba v pohotovostním režimu však zřídkakdy přesahuje 0,5 W. U zařízení s pevným napájením se obvykle pohybuje mezi 0,2 a 0,4 wattu. Výjimky se vyskytují především u produktů Wi-Fi. Největším žroutem v inteligentní domácnosti je obvykle centrální jednotka. Obvykle ale vyžaduje příkon maximálně 5 wattů.
> Pokud uvažujeme chytrou domácnost s 50 komponenty a předpokládáme spotřebu 3,5 W pro centrální jednotku a 0,3 W pro každý z komponentů, celková spotřeba je 18,5 W. V přepočtu to za celý rok dělá asi 160 kWh, což při současné ceně elektřiny zhruba 7 Kč za kWh znamená náklady asi 1 100 Kč. Úspory díky inteligentní regulaci vytápění však již tuto hodnotu mnohonásobně převyšují.


Kromě vytápění je stále důležitější také chlazení. Důvodem jsou čím dál teplejší léta. Často se ale lze obejít bez energeticky náročné klimatizace. Stínění pomocí rolet nebo žaluzií je mnohem úspornější. Pokud jsou zapojeny do sítě, automaticky se zatáhnou, když připojený sluneční senzor zjistí silné sluneční světlo. Díky tomu se vám nestane, že ráno zapomenete zavřít žaluzie a večer vás překvapí zcela přehřátý dům.

Předpoklad pro zapojení do sítě: Rolety nebo žaluzie musí mít motor. V tomto případě pak postačí rádiové moduly, které se nainstalují za roletový spínač, do krabice pod omítku nebo přímo na pohon rolety a vytvoří spojení se systémem chytré domácnosti. Radiové moduly mohou pocházet například od výrobců Somfy, Rademacher, Devolo, Bosch nebo eQ-3. Ještě jednodušší je, pokud je samotná jednotka již vybavena rádiovým modulem pro připojení k síti.

Pro dovybavení rolet nebo žaluzií pohonem jsou ideální elektrické bezdrátové navíječe pásů, například Rademacher nebo Schellenberg. Instalují se místo běžného navíječe a připojují se k napájení.

Chlazení s vytápěním

daikin

Chlazení jen tehdy, když je potřeba: snímač pohybu na spodní straně klimatizace Daikin Emura 3 rozpozná, zda se v místnosti stále nacházejí lidé. | Zdroj: Daikin

Další úspornou metodou chlazení jsou tepelná čerpadla. Často mohou nejen vytápět, ale také chladit prostřednictvím podlahového rozvodu vytápění. Pasivní chlazení, které umožňují tepelná čerpadla typu země-voda a voda-voda, je obzvláště hospodárné. Zde podlahové vytápění absorbuje teplo v domě a předává ho chladnější půdě nebo spodní vodě. Samotné tepelné čerpadlo vlastně neběží.

Aktivní chlazení je energeticky náročnější, ale má větší chladicí potenciál. Zde je proces tepelného čerpadla obrácený a topná voda teplo z domu odvádí. K co nejefektivnějšímu provozu přispívá i v tomto případě inteligentní regulace vytápění.

Největší chladicí účinek však mají speciální klimatizace, které vhánějí studený vzduch do místnosti. Snadno instalovatelné mobilní klimatizace jsou energeticky náročnější než trvale instalované systémy s venkovní a vnitřní jednotkou.

Pokud jsou jednotky vybaveny připojením Wi-Fi, lze je nakonfigurovat na vyšší úsporu energie prostřednictvím chytrého telefonu. Můžete nastavit časové plány nebo opět použít funkci geofencing – když není nikdo poblíž, není potřeba tolik chladit. Zvláště inteligentní klimatizace jsou vybaveny snímačem pohybu, který zařízení vypne, když v místnosti není po určitou dobu detekován žádný pohyb.

Účinné klimatizační systémy

I starší klimatizační jednotky lze vybavit energeticky úsporným řídicím systémem, například pomocí řešení od společností Tado a Sensibo. K ovládání využívají infračervený přijímač, který má většina klimatizací integrovaný pro dálkové ovládání, a připojují se k routeru a chytrému telefonu prostřednictvím sítě Wi-Fi.

U mobilních klimatizací existuje ještě jedna možnost: připojíte je k síťové spínané zásuvce – různé modely bývají dnes k dispozici už za velmi dostupné ceny. Pomocí spínacích zásuvek můžete vytvářet časové plány a připojovat další komponenty. Například zasíťovaný termostat umožňuje nastavit cílovou teplotu i pro klimatizaci. To způsobí, že spínaná zásuvka odpojí napájení, jakmile je dosažena požadovaná teplota.

Jak eliminovat standby žrouty

Obecně lze říci, že spínané zásuvky jsou univerzálním nástrojem pro úsporu elektrické energie. Pokud mají funkci měření, můžete díky nim také zjistit spotřebu připojených zařízení.

Pokud zaznamenáte vysokou spotřebu u myčky nádobí, televize nebo tiskárny, měli byste nejprve zkontrolovat, zda jste již vyčerpali všechny úsporné funkce spotřebičů. Teprve pokud nepomohou, měli byste zvážit pořízení nového, účinnějšího modelu.

Univerzální zbraň: přepínatelná zásuvka

Úsporné funkce by také do určité míry měly snižovat spotřebu v pohotovostním režimu. Pokud však spotřeba zůstává vysoká, stojí za zvážení nasazení spínaných zásuvek. Lze je použít k odpojení připojených spotřebičů od napájení v určitou dobu, například v noci a během dne, kdy nikdo není doma. Je to užitečné například pro televizory, hudební systémy a tiskárny.

Některé spínané zásuvky také odpojují napájení, když spotřeba po určitou dobu klesne pod nastavenou hodnotu. Pokud například spotřeba energie televizoru klesne pod 5 W po dobu 10 minut, je to znamení, že se nachází v pohotovostním režimu, a přepínatelná zásuvka odpojí napájení.

Inteligentnější osvětlení

livingroomlights

| Zdroj: Moritz Kindler/Unsplash

Potenciál úspor u osvětlení je výrazně nižší než u vytápění nebo velkých domácích spotřebičů. Podíl osvětlení na celkové spotřebě domácnosti je zpravidla pouze 1 procento. Je to především díky technologii LED, která spotřebovává až o 80 % méně elektřiny než staré žárovky. Pokud tedy stále používáte žárovky, úsporné zářivky nebo halogenové reflektory, rychle je vyměňte za LED žárovky.

Další výhoda LED svítidel: bývají k dispozici i v síťovém provedení s rádiovým modulem a jejich jas a barvu lze ovládat pomocí chytrého telefonu. Dodavateli těchto síťových barevných LED žárovek jsou například Signify (Philips Hue), Ikea, TP-Link a řada dalších. Prostřednictvím sítě lze bezdrátově připojit také detektory pohybu nebo hlásiče přítomnosti. Tímto způsobem se světlo automaticky rozsvítí, když někdo vstoupí do místnosti, a opět zhasne, když už není detekován žádný pohyb.

Stmíváním světelných zdrojů se také šetří energie. Lampa přece nemusí vždy svítit plným jasem. Například u chodbového svítidla stačí, když je v noci ztlumené. Díky snímači jasu je dokonce možné, aby osvětlení svítilo jen tak silně, jak vyžaduje okolní jas.

Efektivní a pohodlné

Pro sladění komfortu a úspory energie je vhodné mít systém chytré domácnosti, který propojuje všechny spotřebiče od osvětlení až po chlazení. Díky tomu můžete všechna zařízení v noci nebo při odchodu z domu přepnout do úsporného režimu pouhým stisknutím tlačítka. Současně lze komponenty použít pro více funkcí. Dveřní/okenní kontakt může při otevření okna nebo dveří vypnout vytápění nebo chlazení. Řekněte sami, kdo by si pomyslel, že inteligentní úspora energie může být tak jednoduchá?


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme