Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Jako byste měli fotografickou paměť: Microsoft nahradí ne moc funkční vyhledávání ve Windows funkcí Recall AI

Pavel Trousil 21.05.2024
Zdroj: Microsoft

Funkce systému Windows 11 Recall AI bude zaznamenávat vše, co na počítači děláte. Nebude pak podle Microsoftu problém najít něco, o čem jste přesvědčeni, že jsme to v počítači viděli, ale nemůžete si vzpomenout, co a kde to bylo. Dnes si musíme pamatovat, v jaké složce to bylo uloženo, na jaké webové stránce to bylo, nebo procházet stovky e-mailů a snažit se to najít.

Microsoft oznámil novou funkci systému Windows 11 s umělou inteligencí nazvanou "Recall", která zaznamenává vše, co děláte na počítači, a umožňuje vyhledávat ve vašich historických aktivitách. Funkce Recall funguje jako jakási fotografická paměť počítače a umožňuje vám pomocí dotazů v rodném jazyce získat organizovaný přístup ke všemu, co jste na počítači viděli nebo dělali.

Pomocí funkce Recall také můžete procházet časovou osu a vyhledávat obsah jakékoli aplikace, webové stránky nebo dokumentu, který jste otevřeli. Funkce využívá snímky k navrhování akcí na základě toho, co rozpozná, a usnadňuje tak návrat ke konkrétním e-mailům v aplikaci Outlook nebo ke správnému chatu v aplikaci Teams.
 

Recall
Funkce Recall zaznamená vše, co na počítači děláte a umožňuje pak vyhledávat ve vašich aktivitách.
Zdroj: Microsoft

Pokud budete chtít funkci Recall používat, bude potřebovat počítač Copilot+ se systémem Windows, procesorem Snapdragon X, 16 GB paměti RAM a 256 GB úložiště. Podle Microsoftu bude funkce podporována pouze v některých jazycích, a to v angličtině, čínštině (zjednodušené), francouzštině, němčině, japonštině a španělštině.

Můžete nastavit, jaké informace může funkce Recall zachytit a ukládat, a Microsoft uvádí, že umělá inteligence pracuje na úrovni hardwaru a všechna data uchovává pouze lokálně v zařízení. "Vaše snímky jsou vaše, zůstávají lokálně ve vašem počítači. Jednotlivé snímky můžete mazat, upravovat a v Nastavení nebo je v libovolném okamžiku pozastavit přímo z ikony v systémové liště na hlavním panelu.", uvádí Yusufa Mehdiho ze společnosti Microsoft. "Můžete také filtrovat některé aplikace a webové stránky, aby se z nich neukládaly snímky. Vždy máte pod kontrolou soukromí, kterému můžete důvěřovat."
 

Ačkoli Microsoft uvádí, že žádná data nebudou odesílána na jeho servery, v souvislosti s touto funkcí okamžitě vyvstává jedna obava: jak budou tato zaznamenaná data lokálně zabezpečena v zařízeních se systémem Windows. Pokud by aktér hrozby získal místní přístup k zařízení, mohl by k těmto datům přistupovat nebo je odesílat do vlastních počítačů a analyzovat informace offline s cílem najít citlivé údaje.

Zdroj: Microsoft

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud