Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Je rozhodnuto: nová směrnice Evropské unie vám udělá velkou radost

Jakub Fišer 24.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Evropská unie (EU) jako celek odklepla relativně převratnou směrnici, která řadě spotřebitelů a zákazníků uvolní případné starosti s reklamacemi a vyřizováním servisu u pořízených elektronických produktů. Nově budou muset výrobci standardně nabízet možnost opravy i po vypršení běžné záruky.

Kapitoly článku

Právo na opravu

V současnosti jsou dle zákonů v zemích EU na většinu elektronických produktů uplatňovány 2leté záruky, v rámci které je výrobce povinen spotřebiteli vyjít vstříc a projít s ním reklamační řízení. Jedná se zejména o počítače, hodinky, tablet, telefon, ale i další menší elektroniku.

U většího, těžšího elektra musí výrobci dle platných směrnic garantovat opravitelnost po dobu 5–10 let. Platí to zejména u myček, praček, ledniček, televizorů, elektrokol a dalších spotřebičů. Postupně se tento zákon posouvá i do segmentu menší elektroniky, jako jsou telefony a počítače.

A právě nyní Evropská unie schválila novou sadu opatření, kterou přezdívá „Právo na opravu“. Cílem této směrnice je zvýšení udržitelnosti – jednoduše, aby spotřebitelé častěji opravovali své současné zařízení, než aby místo něj pořizovali zcela nové.

„Nová pravidla zajišťují, aby výrobci poskytovali včasné a nákladově efektivní opravy a informovali spotřebitele o jejich právech na opravu. Na zboží opravené v rámci záruky se bude vztahovat dodatečné prodloužení zákonné záruky o jeden rok, což bude spotřebitele dále motivovat k tomu, aby se rozhodli pro opravu namísto výměny,“ stojí v tiskové zprávě z jednání Evropského parlamentu.

Mohlo by vás zajímat

Jak to bude v praxi?

To co je důležité: po uplynutí zákonné záruky bude nově výrobce povinen opravovat běžné výrobky pro domácnost, které jsou podle práva EU technicky opravitelné, jako jsou pračky, vysavače, a dokonce i chytré telefony. A to za „přiměřenou cenu a v přiměřené lhůtě po uplynutí zákonné záruční lhůty“.

Součástí směrnice je i to, aby si spotřebitel mohl po dobu opravy svého zařízení zapůjčit jiné zařízení, nebo pokud jej nelze opravit, zvolit jako alternativu repasovaný přístroj. Na takto opravené přístroje pak bude muset výrobce uplatňovat +1 rok záruky, aby byl spotřebitel motivován k servisu.

Kdy? Do roku 2026

Akt o právu na opravu byl schválen všemi legislativními orgány EU. V tuto chvíli bude sada novel předána vládám členských států, které mají povinnost změny implementovat do svých zákonů. Musí se tak stát do 24 měsíců od teď, dočkat bychom se tak měli nejpozději v roce 2026.

Zdroj: EU, The Verge


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud