Přejít k hlavnímu obsahu

Jeden standard pro celou inteligentní domácnost

redakce 19.06.2023

Standard Matter má konečně propojit zařízení pro chytrou domácnost od různých výrobců. První produkty kompatibilní s novým standardem jsou již k dispozici

Chip 07/2023:  Očekávání od standardu Matter jsou obrovská. Jeho cílem je překonat to, co dlouho brzdilo rozvoj inteligentní domácnosti: nekompatibilitu produktů od různých výrobců. Organizace CSA (Connectivity Standards Alliance), jejímiž členy jsou například společnosti Apple, Amazon, Google a Samsung, k tomu vytvořila komplexní koncept – mnohem ucelenější než mají ostatní standardy pro chytré domácnosti, jako jsou ZigBee, Z-Wave nebo KNX. Není proto divu, že od prvního oznámení k prvním produktům uplynuly více než tři roky.

Matter popisuje především jazyk, který zařízení chytré domácnosti používají ke vzájemné komunikaci. Jinými slovy, jaká slova musí používat, aby si navzájem rozuměla. Komunikace může probíhat různými způsoby: prostřednictvím Ethernetu (LAN), Wi-Fi nebo energeticky úsporného rádiového standardu Thread. Matter také podporuje Bluetooth LE (Low Energy) pro úvodní připojení zařízení. K integraci produktů inteligentní domácnosti, které používají jiné standardy, jako například ZigBee, pak slouží různé můstky (Bridge).

Náš test zařízení chytré domácnosti s podporou standardu Matter najdete v novém červencovém Chipu. V prodeji od 21.7.

Obsah: Všechna témata Chipu 07/2023


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud