Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kali Linux 2021: hackerský systém nyní běží lépe pod Windows

Jiří Palyza 17.09.2021

Software, jakým je například i Kali Linux, je zlem i přínosem zároveň. Operační systém, běžně označovaný jako hackerský Linux, lze použít pro zabezpečení, ale také zneužít pro útoky na IT systémy. Nyní byla vydána aktualizace na verzi 2021.3, která přináší nové bezpečnostní nástroje a vylepšuje použití Kali Linuxu ve virtuálním počítači.

Takzvaný hackerský Linux Kali přináší do počítače celou řadu funkcí. Jeho pomocí můžete zachránit data, která jste už považovali za ztracená, kontrolovat potenciální zranitelnost Wi-Fi sítě nebo prověřit zabezpečení hesel. Na druhou stranu ale pomocí obsažených programů můžete také prolamovat hesla, špehovat provoz na Wi-Fi nebo přetěžovat servery útoky.

Jako nástupce bezpečnostních distribucí BackTrack a předchůdce Whopixx už není založen na Ubuntu, ale na Debianu. Pro plnění svých úkolů je Kali vybaven více než šesti sty bezpečnostními nástroji. Ty jsou primárně určeny k odhalování nedostatků v zabezpečení a chyb v konfiguraci.

Kali Linux 2021 s novými nástroji

kali2021-1

V každé nové verzi Kali Linux vždy přidává celou řadu nových nástrojů a funkcí. | Zdroj Kali Linux

Nyní vydaná verze 2021.3 přináší několik zajímavých nových nástrojů:

Berate_ap: spravuje zmanipulované přístupové Wi-Fi body pro možné útoky

CALDERA: emulace automatizovaných útoků

EAPHammer: řídí cílené útoky na podnikové konfigurace WPA2

HostHunter: zjišťuje názvy hostitelů

RouterKeygenPC: nástroj pro generování klíčů WPA/WEP

Subjack: pomocník, který může převzít správu subdomén

WPA_Sycophant: může fungovat v roli "zlého klienta" při Relay útoku

Co je dále nového:

OpenSSL: OpenSSL má nyní povoleno více protokolů, včetně starších verzí TLS 1.0 a 1.1

Vylepšení podpory pro virtuální stroje: ti, kdo provozují Kali Linux ve virtuálním počítači například pod Windows, budou potěšeni funkcí drag-and-drop a copy-and-paste mezi hostitelským systémem a Kali Linuxem

Nastavení Kali Linuxu: první kroky

kali2021-2

Distribuci lze využít pro rozsáhlé prověřování bezpečnosti síťových konfigurací. Obsažené nástroje ale vyžadují odpovídající znalost problematiky. | Zdroj: Kali Linux

Než se začnete věnovat jednotlivým nástrojům, je dobré si prostředí Kali Linuxu přizpůsobit vlastním potřebám. Postranní panel se zobrazí automaticky po najetí kurzorem myši na okraj. Stejně rychle ale také zmizí. Pokud by vám to vadilo, můžete vlastnost vypnout pomocí nástroje pro vylepšení (Tweak Tool).

Pokud byste chtěli používat systém v nabízeném živém režimu, přihlaste se pod uživatelským jménem »kali« a heslem »kali«. Uživatelé, kteří budou potřebovat administrátorská práva, budou mít všechny možnosti k dispozici po přepnutí pomocí »sudo«.

Pro bezpečnostní experty a analytiky

Kali Linux je specializovaná distribuce Linuxu, která je určena především pro bezpečnostní experty. Najdou v něm předinstalované všechny příslušné bezpečnostní nástroje a mohou je použít k vyhledávání zranitelností. Dobře poslouží i uživatelům, kteří se zajímají o bezpečnost a chtějí přijít na kloub související problematice. Tak či onak, samotný Kali Linux je snadný na používání, ale jeho obsažené nástroje vyžadují určitou dávku know-how.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme