Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kalifornie jede na akumulátory: jak bateriová úložiště řeší nevýhody solárních elektráren

Josef Mika 23.05.2024
Zdroj: Mortenson

Ukázkovým příkladem účinné integrace solární energie do elektrické sítě je americký stát Kalifornie. Rozhodujícím faktorem je využití velkých bateriových úložišť. Takto doplněný systém dává smysl.

Kapitoly článku

Kalifornie se v posledních týdnech dostala na přední stránky novin díky využívání obnovitelných zdrojů energie při výrobě elektřiny. Velkou část poptávky v tomto americkém státě již lze pokrýt energií z obnovitelných zdrojů, především solární energií. Jedním z důvodů je, že zde byla vybudována rozsáhlá bateriová úložiště. 

V Kalifornii je k dispozici celkem deset gigawattů skladovací kapacity. Ta mají významný vliv na dodávky energie. Například v síti kalifornského nezávislého systémového operátora (CAISO) mohou pokrýt přibližně 20 % špičkové poptávky po elektřině. Díky tomu prudce pokleslo požadované množství fosilních zdrojů energie.

Mohlo by vás zajímat

Poptávka po bateriích se od loňského roku zdvojnásobila

Analytická společnost Grid Status vytvořila grafy, které ukazují, jak se změnila elektrická rozvodná síť v důsledku rostoucího používání baterií. Ještě před šesti lety bylo v Kalifornii využívání baterií sotva znatelné. Dnes se baterie intenzivně nabíjejí během hodin slunečního svitu. Večer a ráno, kdy je produkce solární energie nízká, se z nich naopak energie uvolňuje. Zvláště nápadné je, že večerní vybíjení baterií dosáhlo letos v dubnu pěti gigawattů. To je dvakrát více než v předchozím roce. Vzhledem k celkovému počtu deseti gigawattů instalovaných baterií je zde stále potenciál pro zvýšení výkonu.

Energetický mix Kalifornie
Data sítě CAISO z 30.4.20024: údaje jasně ukazují, že baterie (fialová barva) vytlačují zemní plyn (modrá) ve chvílích, když se zvyšuje anebo naopak snižuje výroba elektřiny ze solárních záření (žlutá).
Zdroj: Grid Status

Větší potřeba skladování elektřiny souvisí s velkým množstvím solární energie vyráběné na místě. Solární energie musí být buď okamžitě využita, nebo uskladněna. Vzhledem k tomu, že kalifornský solární park byl instalován před rozšířením baterií, znamenalo to, že velké množství levné a čisté elektřiny nemohlo být přes den využito a bylo ztraceno. S větší kapacitou baterií to již neplatí. To také dopomohlo zvýšit ekonomickou životaschopnost solárních projektů.

Mohlo by vás zajímat

Poptávka po plynu prudce klesá

Plyn je i nadále páteří kalifornské energetické soustavy. Zejména ve večerních hodinách dokáže toto fosilní palivo rychle pokrýt rostoucí poptávku po elektřině. Dodávky plynu běžně zajišťují po západu slunce až deset gigawattů. V dubnu 2024 to však bylo jen něco přes pět gigawattů. To je způsobeno tím, že večerní dodávky elektřiny nyní stále více přebírají baterie. 

Poslední den dubna 2024 dosáhly dodávky z baterií rekordních sedmi gigawattů. Nicméně plyn stále zůstává důležitým zdrojem energie pro teplejší měsíce. Klimatizační systémy v Kalifornii způsobují, že se v tomto období zvyšuje i poptávka po energii. Tu nelze pokrýt pouze zelenou elektřinou z baterií – alespoň zatím ne.

Zdroj: Canary Media, GridStatus.io


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud