Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kaspersky varuje před chytrou domácností: toto zařízení si domů nikdy nekupujte

Jakub Fišer 26.06.2023

Benefity chytré domácnosti jsou nasnadě. Můžete jednoduše ovládat svůj domov, ulehčit si život při běžných činnostech, jako je uklízení nebo vaření, popřípadě zlepšit odpočinek. Chytrá domácnost je však také velmi často terčem podvodníků, hackerů a internetových útočníků.

Kapitoly článku

Kyberbezpečnostní společnost Kaspersky nedávno upozorňovala na zranitelnost, která se týká speciálních krmítek pro domácí mazlíčky. Jde o chytrá zařízení od malých výrobců, ale i renomovaných značek. Hlavním účelem těchto přístrojů je zahnat hlad vašeho mazlíčka tím, že mu krmítko uvolní specifickou porci granulí.

Pozor na chytrá krmítka

Mnoho z těchto produktů nabízí také kamerku nebo mikrofon s reproduktorem, díky čemuž můžete na své čtyřnohé miláčky dohlížet a potěšit je třeba svým hlasem. „Mnohé z nich také podporují hlasové ovládání prostřednictvím externích zařízení, například Amazon Alexa. Za tímto účelem se připojují k domácí Wi-Fi a jsou spravovány prostřednictvím aplikace v telefonu,“ upozorňuje Kaspersky.

A poslední zmínka je důležitá, právě díky napojení na vaši domácí Wi-Fi se tato sama o sobě neškodná zařízení mohou stát nebezpečnými. Firma Kaspersky již v minulosti upozorňovala na zranitelnosti bezpečnostních kamer, chytrých dětských chůviček, chytrého osvětlení a dokonce i robotických vysavačů.

Nechají mazlíčka vyhladovět

Kde je hlavní problém chytrých krmítek? Zařízení povětšinou nejsou opatřena žádným velkým zabezpečením a postrádají klíčové šifrování dat při posílání na cloud. Kaspersky vznáší pochybnost i nad tím, jak chytrá krmítka (například to od značky Dogness) pracují s hesly pro zabezpečení instalačních balíčků – heslo je ukládáno coby prostý text, není šifrováno.

V důsledku tak může dojít k tomu, že hackeři mohou sledovat a ukládat data o vás – včetně zvukových záznamů nebo snad dokonce videa. V krajním případě mohou zneužít i mechanismy vašeho krmítka a jednoduše nechat vaše domácí zvíře vyhladovět tím, že nedovolí krmení.

Kaspersky tedy doporučuje sledovat průběžně aktualizace a stahovat vždy ty nejnovější. Zastaralý firmware je totiž branou pro útočníky.

Zdroj: Kaspersky


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud