Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Kauza Huawei: Co byste měli vědět

Josef Mika 23.05.2019

Tento týden zapsala americká administrativa společnost Huawei na seznam firem s omezeným přístupem k nákupu kritických technologií. Jak se to dotkne celého IT průmyslu i jednotlivých uživatelů? Přinášíme otázky a odpovědi.

Embargo americké strany je prozatím odloženo o 90 dní, ale čas plyne rychle a starosti na všech stranách vyvolávají řadu otázek nejen o budoucnosti chytrých telefonů druhého největšího světového výrobce. Pokud se totiž situace do 90 dnů nevyjasní (tedy pokud Amerika neustoupí od zařazení Huawei na tzv. „Entity List“ nebo pokud jej sice na seznamu nechá, ale zároveň dá americkým společnostem svolení k obchodování s Huawei), tak vznikne nebezpečný precedent, který může postihnout v podstatě jakoukoliv (i nečínskou) firmu. Pokud by se na seznamu objevilo navíc i například Lenovo (odebírá procesory od Intelu a OS od Microsoftu), tak může nešťastný krok americké administrativy ohrozit celosvětovou dostupnost počítačů a v dlouhodobějším měřítku i ohrozit funkčnost komunikačních služeb a internetových serverů. Touto situací by pak byly ohroženy nejen obchodní zájmy několika firem, ale ovlivněny i životy běžných občanů. Evropa je v tomto ohledu obzvlášť ohrožena, protože se tak prakticky ocitla v pozici rukojmí. V USA sídlí velké technologické společnosti, v Číně se vyrábí většina IT hardwaru a Evropa je na obou těchto trzích závislá. Doufejme, že tato nepříjemná záležitost otevře oči evropských politikům a obchodníkům a alespoň nastartuje debatu o technologické závislosti EU na stále nejistějším světě. Ještěže máme už alespoň vlastní navigační systém Galileo.

V krátkodobém horizontu ale chápeme, že běžné uživatele prozatím tlačí jiné otázky, na které se pokusíme odpovědět.

Tak zaprvé – má smysl dnes kupovat telefony Huawei nebo Honor?

Zatím ano. U stávajících modelových řad se pro uživatele nic nemění a v současnosti prodávané modely budou osazeny stejnými službami od Googlu jako vždy byly. Budou rovněž dostávat pravidelné bezpečnostní záplaty a s největší pravděpodobností se dočkají i aktualizace na příští Android Q, i když ta přijde asi o něco později než tomu bylo doposud. Uživatelé budou mít stále přístup i k obchodu Play, k e-mailovým službám G-Mail, ke Google mapám i k oblíbenému portálu YouTube.

Takže co se vlastně změní?

Pokud se po uplynutí 90denního odkladu obě strany nějak nedohodnou, začne za strany Googlu platit embargo na modely, které nebyly do tohoto data veřejně představeny. Ty tedy nebudou moci používat ani operační systém Android, jehož základ je sice open sourceový, ale na kterém Google provádí řadu úprav a obohacuje jej právě o podporu služeb, jako je obchod Play a další výše zmíněné aplikace. Bez nich se dnes na západním trhu chytrý telefon s Androidem prakticky neobejde. Teoreticky je sice samozřejmě možné, že Huawei do té doby upraví open source verzi Androidu nebo dokonce zveřejní svůj (pro jistotu již dlouhou dobu vytvářený) vlastní operační systém, ovšem v obou případech nebude mít připravený obchod s dostatečnou zásobou aplikací. Přesvědčit zákazníky k tomu, aby raději koupili telefon s neověřeným zdrojem aplikací a drasticky omezenou kompatibilitou, bude pro Huawei velmi těžký úkol.

Důležitou součástí výbavy chytrých telefonů jsou mapové služby. Ty by mohl Huawei koupit od evropských výrobců. Volba by mohla například padnout na Mapy.cz, které vlastní a spravuje Seznam nebo na mapy HERE WeGo (aplikace patří německým výrobcům automobilů) či OpenStreetMap. Výhodou služeb Google však je, že jsou vzájemně propojeny - například tak, že k záznamu schůzky v kalendáři lze zobrazit přímo dojezdovou trasu. Jak dobře to funguje v interakci různých poskytovatelů, je otázkou.

Huawei tedy nemusí být úplně odříznut od Androidu?

Ne. A co je důležité, aktualizace zabezpečení jsou v AOSP k dispozici bez jakéhokoliv prodlení. Nicméně, Huawei a Honor dostane nové verze Androidu později než jeho konkurenti, jako je Samsung. AOSP verze nových Android systémů byly doposud vydávány každý srpen, ale výrobci telefonů k nim měli přístup už několik měsíců, takže se na ně mohli připravit. Huawei donedávna úzce spolupracoval s Googlem při úpravě Androidu na vyvíjené smartphony a byl tak schopen spolurozhodovat o vývoji systému. To by v budoucnu nebylo možné.

Dostanu tedy na svůj smartphon Huawei další verzi Androidu Q?

Pravděpodobně ano, ale může to trvat déle a rozhodnutí o tom závisí pouze na Huawei.

Co znamená odebrání licence na architekturu procesorů ARM?

Toto je pro Huawei ještě větší problém než ztráta klíčových služeb Google. Huawei si sice prostřednictvím dceřiné firmy HiSilicon vyrábí vlastní procesory Kirin, ale ty jsou postaveny na architektuře ARM, jejíž některé části rovněž spadají pod nově zavedené embargo. Pokud by se ukázalo, že si bude muset Huawei přestavět kompletně architekturu Kirinu tak, aby vycházela čistě z veřejně dostupné části jádra ARM, zabralo by jí to i přes ohromné množství vlastních vývojkových inženýrů minimálně dva až tři roky. A to nemluvíme o problémech s dostupností křemíkových wafferů vhodných pro výrobu 7nm procesorů, které je také nutné někde nakoupit.

K čemu to může vést?

Ve špatném případě k tomu, že Huawei dočasně zruší výrobu chytrých telefonů a vrátí se s nimi za čtyři, pět let v podobě zcela čínského modelu nezávislého na amerických technologiích. Peněz na překlenutí období potřebného pro vývoj má Huawei dost a odhodlání k pomstě by také určitě nechybělo. V tom nejhorším případě se pak na seznamu embargovaných firem objeví i další čínské firmy a budeme muset přepsat budoucnost IT, protože takový krok by se negativně promítnul i na síťové infrastruktuře a internetu jako takovém.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme