Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Každý pátý uživatel OS Android čelí malwaru

redakce 15.10.2014

Každé páté zařízení s Androidem čelilo nejméně jednou útoku malwarem. Data vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a INTERPOLu.

Podle dat získaných od srpna 2013 do července 2014 na základě údajů z bezpečnostních řešení Kaspersky Lab jsou nejrozšířenějšími hrozbami SMS trojské koně, které zasílají prémiové (a tudíž vysoce zpoplatněné) zprávy bez vědomí uživatele. Množství malwaru navíc začalo prudce růst.

  pocet-utoku-a-napadenych-uzivatelu-nahled

Celkem narazilo ve sledovaném období na škodlivý software milion uživatelů mobilních bezpečnostních řešení Kaspersky Lab, tedy asi pětina z celkového počtu. Na čele žebříčku zemí, odkud uživatelé pochází, jsou Rusko, Indie, Kazachstán, Vietnam, Ukrajina a Německo. V regionu střední a východní Evropy pak Ukrajina (44 %), Polsko (23 %), Turecko (11 %), Rumunsko (8 %) a Řecko (7 %). Česko je s 2 % až deváté.

podil-malwaru-ve-vychodni-evrope-podle-zemi-nahled

Lidé v nejpostiženějších zemích často platí za obsah a online služby pomocí SMS. To je pro kybernetické zločince lákavý způsob, jak rychle útok zpeněžit – s využitím online služeb snadno a anonymně převedou peníze z předplacených mobilních účtů na bankovní účty třetích stran.

 SMS „trojany“ se na veškerém mobilním malwaru pro Androidy zachyceném Kaspersky Lab podílejí 57,08 % (v regionu střední a východní Evropy 52 %). Druhými jsou takzvané nástroje RiskTool s 21,52 % (regionálně 32 %). Ty sice mohou být legitimními programy, ale jsou snadno zneužity ke škodlivým účelům (zasílání placených SMS, přeposílání dat o poloze apod.). Aplikace s agresivní inzercí (tzv. AdWare, tedy vyskakovací okna, upozornění na lištách apod.) jsou na třetím místě se 7,37 % (regionálně 6 %).

 nejaktivnejsi-mobilni-malware-ve-vychodni-evrope-nahled

Další výsledky z průzkumu Kaspersky Lab o mobilních kybernetických hrozbách si přečtěte na stránkách Securelist.com.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme