Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Kde vás slunce zahřeje: online mapa ukazuje nejlepší místa

Josef Mika 15.05.2024
Zdroj: Freepik

Každý, kdo plánuje využití pozemku, kdo se rád vyhřívá na slunci nebo se naopak ochlazuje ve stínu, by měl znát praktickou online mapu. Ta podrobně ukazuje nejlepší místa z hlediska slunečního svitu. A může se hodit i profesionálům při plánování domů či fotovoltaiky.

Kapitoly článku

Jaro se na mnoha místech ukazuje v tom nejlepším světle a láká lidi ven – každý si přece chce doplnit vitamín D. Jak ale spolehlivě najít vhodné lokality na opalování? Bezplatná webová aplikace Shadowmap vám je názorně zobrazí. Vizualizuje sluneční světlo a stín v kteroukoli denní dobu. Stačí letmý pohled na mapu a můžete se vyhnout chladným stinným místům a maximálně využít hodiny slunečního svitu.

A platí to i naopak: kdo ve žhavém létě hledá stinné místo na vypití chladivého piva, ten si může v aplikaci Shadowmap najít zahradní restauraci s dostatkem stínu.

Jak vždy najdete slunečné místo

přehrát
Zdroj: Shadowmap

Shadowmap vám na jednoduché mapě přesně ukáže, v kterou denní dobu a kde bude svítit slunce nebo naopak dopadat stín.

 

Abyste se vyhnuli chladným místům ve stínu, pomůže vám rychlý pohled na Shadowmap. Stačí zadat příslušné místo do vyhledávacího řádku a zobrazí se vám jeho 3D zobrazení. Pomocí posuvníku v pravém horním rohu pak můžete nastavit požadovaný čas.

Pokud například plánujete odpoledne navštívit svou oblíbenou kavárnu, můžete snadno nastavit čas na 14:00. Poté se zobrazí vizualizace slunečního světla a stínů.

Pokud například sousední budova vrhá stín na určitou část plochy venkovní zahrádky, zobrazí se tato plocha tmavší než zbytek.

To znamená, že vždy přesně víte, která místa vám slibují sluneční svit i v pozdním odpoledni. A nebo naopak, kde si za horkého dnes užijete trochu chládku.

Shadowmap však ještě není zcela dokonalá, protože online mapa zatím nerozpoznává větší živé ploty nebo stromy, a proto je vhodná především pro pouliční kavárny.

V pivních zahrádkách a podobných místech je proto vždy vhodné se rychle seznámit s podmínkami na místě a zohlednit je při výběru místa.

Mohlo by vás zajímat

Pomoc i pro profesionály při plánování zahrady i fotovoltaiky

Shadowmap je více než praktická, protože s trochou šikovnosti se můžete v budoucnu vyhnout mnoha stinným místům. Ať už se jedná o kavárnu na chodníku, restauraci nebo pivní zahrádku, online mapu můžete použít kdekoli na světě. 

Možnosti využití se však neomezují pouze na to. Shadowmap vám může pomoci i na vlastní zahradě, například při optimalizaci umístění terasy. A hodit by se mohla i při navrhování umístění fotovoltaických panelů. Vizualizuje a analyzuje sluneční světlo a stíny kdekoli na planetě – na základě skutečných 3D dat, jako je terén a budovy.

Zdroj: Shadowmap


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud