Přejít k hlavnímu obsahu

Kdy přijde Terminátor

Josef Mika 19.02.2020

Budoucnost s AI slibuje skutečně velké věci.

Strach z umělé inteligence je prý nesmysl. Nedávné technologické úspěchy, jako jsou triumfy umělé inteligence vyvinuté Googlem v deskové hře Go, mohou prý vyvolat pocit, že světová nadvláda strojů je nevyhnutelná. Ale nic by údajně nebylo větší chybou než propadnout takovému dojmu. Opravdu?

Ray Kurzweil, americký vynálezce, futurolog a jedna z klíčových postav technologického vývoje ve společnosti Google, věří, že nejpozději do roku 2045 bude vytvořen stroj, který bude tak dalece překonávat lidskou inteligenci, že již nebude možné spolehlivě předpovídat další vývoj planety a její populace.

Tomu, že v dohledné době dospějeme k technologické singularitě (neboli k hypotetickému zlomovému bodu, v němž schopnosti umělé inteligence překonají schopnosti lidstva), věří nejen Kurzweil. Mnoho vývojářů  AI je také přesvědčeno, že dojde k jakémusi druhu „probuzení“ strojů, pravděpodobnému konečnému bodu naší biologické evoluce.

Ale kromě Kurzweila se téměř nikdo neodvažuje předpovědět, kdy se tak stane. Jak by také, vždyť AI je stále na počátku svého vývoje, který by mohl díky rychlému pokroku v digitálních technologiích nabrat rychlé obrátky. Zajímá vás technologická syngularita? Přečtěte si více v březnovém Chipu.

ai

Speciální oblasti, které lze snadno modelovat, jsou doménou slabé AI. V radiologii se tyto digitální talenty používají k analýze lékařských obrazových dat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme