Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Když to nevyjde: po rozchodu je potřeba vyřešit i digitální vztahy, jinak jde o peníze i soukromí

Pavel Trousil 17.06.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Rozchod s partnerem může být rychlý a poklidný. Ale může mít i nečekané dohry. Mysleli jste na to, kdo se bude dívat na společný učet na Netflixu? Nemůže si expartner nadále nakupovat na vaši kartu? Nedozví se na společném účtu, kam se chystáte na dovolenou a kam jezdíte taxíkem?

Kapitoly článku

V novém výzkumu, který společnost Malwarebytes zveřejní tento měsíc, partneři ve vztahu přiznali, že míra, v jaké si navzájem sdělují a sdílejí hesla, polohu a zařízení, může vést po rozchodu k nepříjemnostem. Jako třeba když se bývalý partner následně snaží získat peníze ze společného Netflix účtu. Ale může to vést dokonce i k vážným zásahům do soukromí, když se někdo pokouší toho druhého špehovat přes chytrý zvonek nebo webkamerku, a dokonce i ke stalkingu a zneužívání.

Nepohodlné, otravné a obtěžující

Velká část digitálního sdílení mezi partnery probíhá v rámci streamovacích platforem. Například jeden z partnerů má účet na Netflixu, který pak sdílí, druhý na HBO, oba pak mají Disney+ a po letech si pár nedokáže říct, kdo má na starosti Apple Music a kdo má zrušit bezplatnou zkušební verzi na Voyo.

Tato logistická noční můra, která je na obtíž i pro lidi, kteří jsou v harmonickém vztahu, se ještě více zkomplikuje po jejich rozchodu. Pokud si bývalý partner zanechá přístup k vašim účtům na streamovacích platformách i po rozchodu, je šance na zneužití sice malá, ale přeci jenom to může vyvolat nějaké následky. Možná nechcete, aby váš ex věděl, že sledujete romantické komedie, nebo znovu sjíždíte seriál Sex ve městě. Nebo vám prostě může vadit, že je přístup zablokovaný, protože už se dívá někdo jiný a vy nemůžete. To je nepříjemné, ale můžete to vyřešit změnou hesla, abyste svého ex ze sdíleného účtu vykopli.
 

Netflix
Zjistěte si, kdo a jak platí za streamovací služby.
Zdroj: screenshot, redakce

Existují však i typy sdílených účtů, u nichž se vyplatí větší obezřetnost než u těch výše uvedených: sdílený účet pro online nakupování, jako je například na Amazonu, nebo na Rohlíku. Díky přístupu ke sdílenému účtu pro online nakupování totiž může zlomyslný expartner nakupovat zboží pomocí vaší uložené kreditní karty.

Mohl by tak také zjistit aktuální informace o místě vašeho pobytu, pokud jste se třeba přestěhovali a změnili v aplikaci adresu. Sice to není tak nebezpečné, jako kdyby měl bývalý partner k dispozici vaši polohu v reálném čase, ale pro některé osoby, zejména pro ty, které zažily domácí násilí a utekly od svého partnera, představuje prozrazení nové adresy velké riziko.

Sledování, monitorování a špehování

Když spolu páry žijí v jedné domácnosti, může mít smysl používat stejné aplikace se sdíleným přístupem, někdy dokonce se sdílením polohy. Hledáte v aplikaci místo pro svou příští dovolenou? Ubytováváte se (patrně) společně a tak k místu a podrobnostem má přístup i váš partner. Objednáváte si donášku, protože se nikomu nechce vařit? Tato objednávka se posílá na adresu uvedenou v aplikaci.
 

Timeline
Nemá váš bývalý partner přístup k účtu, ze kterého je možné vysledovat polohu? Například k Časové ose na Googlu, nebo k aplikacím, jako je Strava?
Zdroj: Screeenshot webové stránky, redakce

Sdílení přístupu k těmto typům účtů sice může zvýšit efektivitu, ale je důležité myslet i na to, a může to znít jako samozřejmost, že mnoho těchto aplikací může odhalit polohu partnera, a to i po rozchodu, který nemusí proběhnout hladce.

Takže váš bývalý partner může přes aplikaci snadno odhalit místo vaší příští dovolené. Stačí když zneužije dříve sdílená přihlašovací práva do služeb, jako je Airbnb nebo Vrbo. Nebo může nahlédnout do historie cest sdíleného účtu na Uberu, která prozradí, že nedávno jste jeli na letiště. Podobně mohou aplikace pro rozvoz jídla odhalit novou adresu po přestěhování - což je zvláštní riziko pro osoby, které zažili domácí násilí a snaží se uniknout.
 

Mohlo by vás zajímat

Ve skutečnosti se jakýkoli účet, který sleduje polohu a poskytuje k ní přístup - včetně funkce "Vaše časová osa" Googlu a zařízení pro sledování kondice od Stravy – se může v nesprávných rukou stát bezpečnostním rizikem pro pronásledování a zneužívání.

Stalking a zneužívání

Nejzávažnější obavy týkající se sdílení zařízení spočívají v možnosti pronásledování a zneužívání. V případě partnerů, kteří si například půjčují smartphone nebo tablet, je známá hrozba instalace tzv. stalkerwaru, díky kterému pak může partner snadno slídit po fotografiích, videích, telefonních hovorech, textových zprávách, poloze a dalších údajích.
 

Mohlo by vás zajímat

Je třeba si uvědomit, že stalkerware, tedy software pro slídění a sledování, lze do zařízení majitele nainstalovat během několika minut – stačí si od partnera na chvíli zařízení půjčit, nebo odkoukat přístupové kódy, hesla, nebo zámky obrazovky.

Hrozbou se mohou stát i zařízení chytré domácnosti, ke kterým mají přístup oba partneři. Podle reportáže deníku The New York Times z roku 2018 začaly osoby, které zažily domácí násilí, volat na linku podpory s celou řadou nepříjemností, které se jim po rozchodu staly. "Jedna žena zapnula klimatizaci, ale ta se prý vypnula, aniž by se jí dotkla. Jiná uvedla, že se číselné kódy digitálního zámku u jejích vchodových dveří každý den měnily a ona nemohla přijít na to proč. Jiná žena sdělila na lince pomoci pro týrané osoby, že neustále slyší zvonek u dveří, ale nikdo tam není." Všechny příběhy poukazovaly na zneužívání sdílených chytrých zařízení.
 

Mohlo by vás zajímat

Zatímco řešení mnoha nepříjemností a obtěžování, které může přinést sdílený přístup, jsou jednoduchá (reset hesla, odstranění sdíleného účtu), vyřešení zneužívání některých hardwarových zařízení je mnohem složitější. Jedná se o problémy, které nelze řešit pouze radami a správnou hygienou kybernetické bezpečnosti. Myslete na to při jejich pořizování, instalaci a nastavování přístupových hesel.

Zdroj: Malwarebytes


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme