První o tomto podvodu informovala Česká bankovní asociace (ČBA), která ale neuvedla, o jaké bankovní společnosti se v podvodu týká. Oficiální stanovisko ČBA zní: “Stránky vypadají jako originální web banky, jde ale o podvodné odkazy, kvůli kterým mohou lidé přijít o peníze. Před zadáním přístupových údajů doporučujeme zkontrolovat adresu. Bezpečnější je zadávat ji přímo do řádku pro webové adresy, nikoli pomocí vyhledávače. Poptávané odkazy se často tváří jako placená reklama. Odkaz se proto často zobrazí jako první v řadě.”
Falešný web Raiffeisenbank
Později přinesl server Seznam Zprávy ucelenější pohled na to, že jednou ze zneužitých bankovních společností je oblíbená žlutá Raiffeisenbank. Jak celý podvod probíhá? Pokud vyhledáte ve vyhledávači webové stránky vaší banky a přes ně přecházíte na systém internetového bankovnictví, buďte v těchto dnech pozornější. Objevují se totiž podvodné stránky, které se umisťují hned nahoře ve vyhledávači Google a jsou označené jako reklama.
Jde o webové stránky, které vypadají úplně stejně jako oficiální web Raiffeisenbank, ale většina odkazů a prokliků nefunguje. Pro podvodníky je však klíčové přihlášení do vašeho internetového bankovnictví. Pokud tam zadáte své údaje, nebudete přihlášení, ale přihlášení se rovnou přesměruje k hackerům a vy můžete přijít o své peníze.
Dávejte si určitě pozor na to, jak se webová stránka jmenuje a jakou má adresu. Oficiální web žluté banky má totiž adresu “rb.cz”, nikoliv “raiffaisenrb.blogspot.com", jak uvádí podvodníci. Přímo zastoupení Raiffeisenbank radí, ať klienti používají pro přihlášení do bankovnictví oficiální aplikaci, kterou zločinci zneužít touto formou nemohou. Společnost Google, na jejímž vyhledávači se podvodné stránky objevují jako “reklama” se k situaci nijak nevyjádřila.
Zdroj: Raiffeisenbank, ČBA, Seznam Zprávy