Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Kód 451: internetová cenzura?

redakce 18.01.2016

Nový HTTP stavový kód by měl označovat blokovaný obsah z důvodů porušení zákonů. Co od něj lze čekat?

Když se řekne chybové HTTP kódy, většina lidí bude jen nechápavě kroutit hlavou – stačí ale zmínit známou zprávu „404 – Not found“ i nezkušení surfaři budou „doma“. Tyto kódy by měly prohlížeči a uživateli zkrátka říci, kde je problém.

Už přibližně v roce 2012 se na internetu začínaly objevovat hlasy, že by nebylo špatné mít kód, který by uživateli ukazoval, že web který chce navštívit porušil zákon. A tuto roli měl plnit nový kód: 451 - Unavailable for Legal Reasons. Zajímavé je, že kód 451 ukazuje na známou knihu spisovatele Raye Bradburyho s názvem451 stupňů Fahrenheita, která popisuje budoucnost ve které není místo pro jiné než povolené znalosti a knihy jsou (i s celými domy) páleny.

A přibližně po třech letech konečně organizace IETF uvolnila specifikaci pro kód451 auživatelé tak budou vědět, že web který navštěvovali pravděpodobně porušil zákon.

Názor expertů na tento krok se liší: někteří postup chválí a tvrdí, že zpřehlední situaci na internetu, jiní upozorňují, že může být jednou z metod zastrašování uživatelů.

Další podrobnosti najdete na webu NetSecurity http://www.net-security.org/secworld.php?id=19265


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud