Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Konec chaosu: USB bude mít konečně srozumitelné označení

Michal Bareš 01.03.2024
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Označení USB standardů často mate i odborníky. Používá váš počítač USB 3.2 Gen 2, nebo USB 3.2 Gen 2x2? Reformy posledních let situaci jen zhoršily. Konečně to skončí a místo čísla verzí se bude označovat pouze rychlost.

Kapitoly článku

Nové značení bude konečně přehledné

USB 3.1 Gen1, USB 3.2 Gen2x2, USB4 verze 2.0? Označování USB standardů často mate i technicky zdatné uživatele. Věděli jste například, že USB 3.2 Gen1 a USB 3.0 ve skutečnosti znamenají totéž, i když USB 3.2 Gen1 zní lépe a rychleji? Obojí znamená maximální přenosovou rychlost USB 5 Gb/s.

Po několika nepovedených pokusech rozplést tento chaos nyní standardizační orgán USB-IF zcela ruší předchozí označování standardů. Na veletrhu Mobile World Congress 2024 (MWC) v Barceloně USB-IF oznámil, že místo USB 2, 3 nebo 4 se nyní bude značit pouze rychlost, od USB 5Gbps do USB 80 Gbps. 

Nové značení USB standardů
Nové značení USB standardů
Zdroj: USB-IF

Mohlo by vás zajímat

Přepočet Gb/s (Gbps) na GB/s

Číslo za trojicí notoricky známých písmen označuje přenosovou rychlost v gigabitech za sekundu, přepočet na GB/s (gigabajty za sekundu) dostanete vydělením hodnoty v Gb/s osmi. Propustnost 10 Gbps tak značí 1,25 GB/s, 20 Gbps značí 2,5 GB/s, 40 Gbps značí 5 GB/s a 80 Gbps znamená 10 GB/s.

Z běžného standardu USB 3.2 Gen 2 se tak nově stává USB 10Gbps. Nejvyšší číselná hodnota se má do budoucna zvyšovat podle toho, jakých přenosových rychlostí budou nadcházející standardy dosahovat.

U USB nabíječek a kabelů hraje roli také nabíjecí výkon, který je zásadní pro nabíjení chytrých telefonů nebo notebooků. Z tohoto důvodu se má také uvádět specifikace ve wattech.

U nejstaršího stále používaného standardu USB 2.0, kterému se kdysi honosně říkalo "Hi-Speed",  ale bude platit výjimka. Jeho přenosová rychlost činí pouze 480 megabitů za sekundu a aby nedocházelo k záměně 480 Mbps za 480 Gbps, bude se staré dobré USB 2.0 stále nazývat USB 2.0.

Nové označení USB může obsahovat i napájecí výkon
Nové označení USB může obsahovat i napájecí výkon
Zdroj: USB-IF

USB Power Delivery

Jak jsme už naznačili, v rámci oznámení novinek USB-IF také definovalo standard pro přenosovou rychlost 80 Gb/s. S vhodným zapojením a správnými kabely bude schopný pracovat i rychlostí 120 Gb/s při stahování a 40 Gb/s při odesílání. Standard USB4 již dříve dosahoval rychlosti 40 Gb/s.

Představeny byly také nové specifikace Power Delivery, tj. nabíjení prostřednictvím USB-C kabelů. Standard "USB PD 3.1" definuje tři nové úrovně napětí na úrovni 28 V, 36 V a 48 V (vedle předchozích 5 V, 9 V, 15 V a 20 V). Díky nově zavedené funkci Adjustable Voltage Supply bude moci nabíjené zařízení sdělit nabíječce, jaké napětí má v daný okamžik dodávat v krocích po 100 mV. Nabíjecí výkon Power Delivery může dosahovat až 240 W.

Zdroj: USB-IF


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud