Přejít k hlavnímu obsahu

Konec starostí s Windows

redakce 13.02.2019
info ikonka
Zdroj:

Nevydařená aktualizace, napadení malwarem nebo nechtěné smazání dat? Nejen tyto starosti si můžete ušetřit 

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Autor tohoto prastarého přísloví jistě netušil, že se to bude týkat i našich počítačů, resp. dat v nich uložených. Jedno takové neštěstí na sám na sebe přivolal i mocný Microsoft, za jehož chyby zaplatili uživatelé operačního systému Windows 10 po celém světě. Počátek problémů s ochranou uživatelských dat ve Windows 10 souvisí se zásadní změnou v obchodním modelu, kterou Microsoft spustil s uvolněním svého nového operačního systému. Jde o to, že Microsoft již neplánuje přicházet s novou verzí Windows každých pár let, ale místo toho bude v půlročních intervalech aktualizovat a vylepšovat Windows 10. Zároveň jsou ve Windows 10 aktivovány automatické aktualizace, kterým je poměrně obtížné se vyhnout – ať už jde o bezpečnostní záplaty nebo doplnění nových funkcí. Opravdové problémy pak spustil další krok Microsoftu, kterým je zkrácení cyklů uvolňování aktualizací Windows 10, které se automaticky instalují do počítačů po celém světě. V souvislosti se zrychlením vývoje reorganizoval Microsoft postupy testování a začal hodně spoléhat na zpětnou vazbu od členů tzv. Insider programu, kteří si aktualizace Windows 10 dobrovolně instalují a testují jako první. Ukazuje se přitom, že kontrola nových verzí Windows 10 vývojáři není ani zdaleka tak důkladná, jak by si aktuálně nejpoužívanější operační systém v osobních počítačích zasloužil.

Prozatímním vrcholem problémů s aktualizacemi Windows 10 bylo uvolnění velkého podzimního upgradu loni v říjnu. Tento půlroční upgrade obsahoval tolik chyb, že mnoho z uživatelů, kteří si jej instalovali mezi prvními, dokonce přišlo o svoje osobní data. Microsoft musel po několika dnech distribuci této aktualizace zastavit. Přestože se po několika týdnech podařilo odstranit zásadní chyby aktualizace, vycházely na světlo další a další problémy, které se Microsoftu podařilo vyřešit až začátkem prosince, kdy upgrade opět uvolnil ke stažení. Verze 1809 se zatím ukázala jako nejproblémovější aktualizace Windows 10 od uvedení tohoto operačního systému.

Katastrofální proběh aktualizace Windows 10 ukázal, jak extrémně důležité je, aby byli na podobné situace předem připraveni. Pokud by totiž majitelé počítačů, kteří během upgradu přišli o svoje data, měli vytvořenou zálohu celého systému a důležitých souborů, zabrala by jim sice obnova počítače do funkčního stavu nějaký čas, ale nic zásadního by se nestalo. Proto vám v březnovém Chipu ukážeme, jak si nastavit Windows 10, abyste se i vy spolehlivě vyhnuli případným dalším problémům způsobeným nejen vadnými aktualizacemi operačního systému, ale třeba také škodlivým softwarem nebo vlastní nepozorností.

14


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme