Přejít k hlavnímu obsahu

Konečně brzy i v Chrome: top funkce nové verze Firefoxu

Jiří Palyza 10.01.2020
info ikonka
Zdroj:

Co se týče informací od prohlížeče, většinu uživatelů obtěžují a zbavit se jich nebylo doposud snadné.

Vyskakovací okna se na stránkách objevují neustále a mohou být trvalou spamovou hrozbou na webech, které je zneužívají. Nyní lze oznámení jednoduchými prostředky zablokovat. První prohlížeč je k tomu účelu už vybaven vhodným nástrojem. Webové stránky také mohou prostřednictvím prohlížeče posílat uživatelům různé notifikace a jistě by se pro to našlo mnoho užitečných příkladů. Realita je ale taková, že naprostou většinu uživatelů to nezajímá. Například Mozilla poskytuje informace o zvycích a chování uživatelů Firefoxu: 99 procent nabízených informací tohoto typu je ale odmítnuto. A těžko lze očekávat, že uživatelé Chromu jsou v tomto ohledu jiní.

Oznámení jsou každopádně obtěžující. Kaspersky na toto téma zveřejnil report, ve kterém uvádí, že za období ledna až konce září 2019 jeho produkty blokovaly 14 milionů spamových a scamových notifikací – výrazně více, než dříve. V praxi to může vypadat i takto: pokud omylem dáte spamovým webovým stránkám povolení k zasílání oznámení, obdržíte podvodné zprávy, že váš počítač je infikován. To samozřejmě není pravda, ale uživatelé tomu podléhají a aktivují antivirové programy pro skenování PC na výskyt škodlivého kódu. Což samozřejmě není na škodu, nicméně při vícenásobných notifikacích během dne už může zdržovat.

Je proto lepší oznámení z prohlížeče blokovat. Pravděpodobně z důvodů obecně nízké poptávky po takové funkci je průkopníkem Mozilla. V nejnovější verzi Firefoxu mohou být notifikace blokovány hned při první návštěvě uživatele na webové stránce. Chrom podobnou funkci také brzy nabídne – do té doby jej lze vybavit příslušným pluginem.

blocknotifications-logo
Block Website Notification Requests pro Chrome 1.0.2    
S rozšířením pro Chrome budete mít klid od rušivých upozornění.

 

Blokování notifikací v Chrome a Firefoxu

fakeviruses1

Od verze 72 lze ve Firefoxu nastavit blokaci nervujících oznámení.

Tvůrci prohlížeče souhlasí s názorem, že notifikace by do budoucna neměly mít tak výsadní postavení. Firefox už zareagoval ve verzi 70: od té doby existuje možnost oznámení blokovat navždy. V aktuální verzi 72 Mozilla nabízí ještě silnější opatření. Umožňuje webovým stránkám posílat oznámení pouze v případě, pokud už je uživatel navštívil a funkci povolil.

Google má podobné plány s Chrome. Oznámil, že od příští verze by se oznámení měla zobrazovat pouze jako upozornění v adresním řádku. Tuto možnost lze ručně aktivovat už ve verzi 80 beta. K tomu účelu Google integruje mechanizmus, který by měl oznámení blokovat automaticky. Na jedné straně u webových stránek s velmi nízkou mírou odezvy na oznámení a na straně druhé pro uživatele, kteří je stejně nepřijímají. I zde platí, že pokud chcete oznámení přijímat, musíte k tomu podniknout příslušné kroky a funkci aktivovat. Také bude snazší oznámení ignorovat. Obzvlášť praktická bude funkce "tichých oznámení", dostupná i pro smartphony.

chromebeta-logo
Google Chrome Beta 80    
Možnosti nové verze prohlížeče si můžete vyzkoušet ve verzi beta.

 

Blokace oznámení v prohlížečích Chrome a Firefox

fakeviruses2

Firefox už má přepínače pro notifikace vestavěné.

Pokud už s oznámeními nechcete nic mít, můžete je v prohlížečích Firefox a Chrome odpojit. Uživatelé Firefoxu tak učiní v možnostech, kde zvolí položku "Soukromí a zabezpečení". Níže na stránce pak najdou volbu "Blokovat vyskakovací okna". Kromě dočasné deaktivace pro aktuální relaci zde mohou být blokovány všechny notifikace.

Uživatelé Chrome rozbalí v Nastavení možnost Pokročilá nastavení a zde zvolí položku "Ochrana soukromí a zabezpečení". Zde přejdou do části "Nastavení webu", kde je položka "Oznámení". Přepínač poté lze nastavit do polohy "Zablokováno".

Uživatelé Chromu, kteří by nastavení považovali za příliš složité, si mohou instalovat rozšíření. Pokud tak učiní, oznámení jsou deaktivována.

Otravné a nebezpečné

Oznámení v prohlížeči se doposud nepodařilo prosadit jako úspěšnou a užitečnou funkci. Místo toho uživatele spíš obtěžují a spameři je zneužívají ke svým účelům. Dobré je, že Chrome a Firefox nyní přijímají protiopatření. Kdo s notifikacemi nechce mít nic společné, může je úplně deaktivovat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme