Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Konečně řešení na dlouhodobý problém Windows: stačí bezplatný nástroj a je to

Jiří Palyza 07.02.2024
Zdroj: DC Studio/Freepik

Windows už delší dobu vyvolává u uživatelů frustraci kvůli problému se zobrazováním oken. Jde především o režim, kdy používáte více obrazovek. Snadné řešení nabízí bezplatný nástroj.

Nepříjemná chyba, o kterou se v tomto případě jedná, se týká rozložení oken na pracovní ploše. Při používání více obrazovek může dojít ke stavu, kdy se při změně rozlišení posune pozice oken. Stává se to například při spuštění některého programu v celoobrazovkovém režimu.

To samé se může přihodit v situacích, kdy si různě monitory přepojujete, a při jejich zapínání a vypínání se okna posunou do nežádoucí polohy a zobrazí v nevhodném formátu.

Pak nezbývá, než vše uvést do původního nastavení, což trvá nějaký čas. Pomoc nabízí malý nástroj PersistentWindows, který se o rozmístění oken stará automaticky a vše vyřeší za vás.

PersistentWindows: lék na nežádoucí přeskládání a chybné formáty oken

Nabídka programu PersistentWindows
Program také umožňuje uložit vlastní konfiguraci obrazovky.
Zdroj: PersistentWindows

Po instalaci najdete skromný program PersistentWindows v rozšířeném bloku Hlavního panelu po stisknutí tlačítka Start. Nástroj pracuje na pozadí v reálném čase a automaticky obnovuje okna po změně rozlišení.

Původní parametry oken si uchovává tak, že příslušné hodnoty pro nastavení polohy a velikosti oken zapisuje do databázového souboru, který ukládá v rámci systému. To programu také umožňuje znovu obnovit a otevřít už zavřená okna.

V rámci programu si můžete uložit až 36 snímků nastavení obrazovky, takzvaných Snapshots, a to i v požadovaném pořadí.

Mohlo by vás zajímat

Další praktickou vlastností programu je, že dokáže pracovat s různými pracovními prostředími. A to bez ohledu na to, zda lokálně či vzdáleně, například prostřednictvím propojeného počítače.

Abychom ale byli spravedliví, je třeba podotknout, že software není tak úplně bez chyb a čas od času se mohou při jeho provozu objevit problémy. Jde například o zamrznutí ve fázi obnovy předchozího rozložení a velikosti oken. I přesto se ale v případě nástroje PersistentWindows jedná o praktickou alternativu pro opravu jinak nepříjemné a zdržující chyby systému Windows.

Zdroj: GitHub/PersistentWindows, TrishTech

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud