Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Kyberzločinci zahájili vlnu útoků na různé typy internetových routerů: týká se to mnoha výrobců

Jiří Palyza 07.07.2023

Už v polovině března tohoto roku objevili bezpečnostní výzkumníci útoky, šířící různé varianty škodlivého kódu. Ten je určený především pro vytváření botnetů, tedy sítí k realizaci útoků typu DDoS.

Kapitoly článku

Kyberzločinci spustili rozsáhlou kampaň, která je zaměřena především na šíření malwaru Mirai. K tomu se zneužívá celkem 22 zranitelností, kterými jsou postiženy především internetové routery.

Prostřednictvím škodlivého kódu Mirai, který byl poprvé objeven v roce 2016, útočníci mohou routery zneužít k propojení do botnetové sítě. Ty se potom nasazují jako nástroje útoků typu DDoS na různé webové stránky. Pokud je útok úspěšný, webové stránky odstaví.

Objevena nová malwarová kampaň: jak se můžete chránit

paloaltomirai

Palo Alto Networks zveřejnila na svých stránkách seznam produktů, které jsou postiženy zranitelnostmi, zneužívanými malwarem Mirai. | Zdroj: Palo Alto Networks

Nebezpečná kampaň šíření malwaru Mirai se týká mnohá známých výrobců. Patří mezi ně především APsystems, Arris, D-Link, Flir, Intelbras, Mediatek, Netgear, Telesquare, Tenda a TP-Link.

Zneužívány jsou také mezery v různém softwaru. Seznam postižených zařízení najdete na stránkách Palo Alto Networks. Uvádíme jej na konci příspěvku.

První výrobci už zveřejnili pro svá zařízení aktualizace. Uživatelům se doporučuje, aby v zájmu své ochrany instalovali opravené verze, a to v rámci možností co nejrychleji. Některá ze zařízení už ale vypadla z životního cyklu poskytování aktualizací. Pro ně už opravy k dispozici nebudou. Pak je na zvážení, zda už starší zařízení nevyřadit a nahradit modernějším podporovaným typem.

Zdroj: Unit42/Palo Alto NetworksD-Link


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme