Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Lepší než GPS: vyzkoušejte navigaci pomocí tří slov, s přesností na tři metry

Josef Mika 28.05.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Někdy je složité najít místo setkání mimo jasně dané adresy. Alternativa ke službě Google Maps to však zvládne pouhými třemi slovy.

Kapitoly článku

"Pojďme se sejít na obálky.zákusek.prkna." Je to podivně vypadající věta – ale pokud toto slovní spojení zadáte do aplikace what3words, budete navigováni na křižovatku cestiček uprostřed parku na náměstí Jiřího z Poděbrad na pražských Vinohradech.

A co když už je lavička na místě "obálky.zákusek.prkna" obsazená? Pak to zkusíme na "násobit.kolegové.rozdíl", tahle lavička je jen pár desítek metrů daleko a ještě je vedle ní místo na piknikovou deku.

Kombinace tak různorodých tří slov zní absurdně, ale tvoří chytrý systém pro velmi přesné informace o poloze. Tvůrci projektu what3words rozdělili svět na čtverce o rozměrech 3 x 3 metry, z nichž každý má jedinečnou adresu složenou ze tří slov.

Praktické pro stadion, pláž nebo park

Mapy what3words
V systému what3words jsou každému místu přiřazena tři slova, pomocí kterých lze místo jednoznačně identifikovat.
Zdroj: what3words

V mnoha případech je to zcela praktické. Například na velkých nepřehledných místech, jako jsou parky, fotbalové stadiony a nákupní centra, nebo dokonce na široké pláži. Každé místo lze totiž určit s přesností na tři metry.

Tříslovné adresy lze použít také například k popisu jednotlivých schodišť ve větších budovách. V případě pochybností je to ještě přesnější než umístění zasílané prostřednictvím aplikací pro zasílání zpráv. Názvy lokalit jsou pevné a nemění se při přestavbě ulic nebo domů.

Mohlo by vás zajímat

What3words: Přesnější než GPS

Jen pozor na překlepy: bezplatný systém není zcela dokonalý, protože i malé pravopisné chyby nebo překlepy vás mohou poslat na úplně jiné místo vzdálené od toho zamýšleného jednotky metrů až tisíce kilometrů.

Službu what3words lze používat přímo na webu na adrese map.what3words.com. K dispozici je také bezplatná aplikace pro Android a pro iOS.

V kombinaci s Mapami Google adresy what3words ve výchozím nastavení nefungují – místo toho se Google spoléhá na takzvané Plus kódy, které rovněž představují zjednodušený a celosvětově standardizovaný formát adres. Jak tyto Plus kódy fungují, si můžete přečíst zde.

Zdroj: what3words


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud