Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Lepší než od Microsoftu: nový bezplatný nástroj nabízí praktického asistenta pro Windows

Jiří Palyza 25.03.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Windows Copilot Microsoft navrhl tak, aby uživatelům pomáhal s mnoha otázkami a usnadnil ovládání i práci s operačním systémem. Z hlediska systémových problémů si ale nástroj musí být jistý, a také by měl uživatelům vyhovět. Pro takový případ je dobré sáhnout po jiném bezplatném programu.

Bezmála každý uživatel už jistě dospěl do bodu, kdy kapacita paměťového úložiště dosáhla kritické úrovně. Pak nastává okamžik, kdy je potřeba projít dříve instalované programy i uložené soubory a rozhodnout se, které z nich zůstanou a které poputují do koše, případně se přesunou na jiné paměťové médium.

V počítači ale bývá ve výchozím nastavení instalováno mnoho programů, tzv. bloatware, které můžete bez váhání odstranit.

Užitečný nástroj s názvem Winpilot – možná už jej znáte pod jeho dřívějším označením "BloatynosyAI" – vám nepotřebné programy zobrazí a v případě požadavku je dokáže i odstranit. Bezplatnou aplikaci její vývojáři poskytují v režimu open source a pracuje i s podporou umělé inteligence. Díky ní dokáže pomoci s dalšími otázkami ohledně vašeho systému a jeho výkonu.

Winpilot: nástroj pro odstranění nepotřebného softwarového balastu ve stylu chatbota

Prostředí programu Winpilot
Winpilot vám může pomoci s různými otázkami, které se týkají systému Windows.
Zdroj: Winpilot

Grafika obrazovky Winpilota do určité míry připomíná design Windows Copilota. Nástroj ale nijak nechce novinku Microsoftu s podporou umělé inteligence podporovat. Naopak, Winpilot disponuje integrovaným doplňkem, který dokáže Copilota z Windows odstranit za vás.

Pomocí vyhledávacího řádku v horní části obrazovky programu můžete položit svůj dotaz, na který se vám nástroj s pomocí umělé inteligence pokusí odpovědět. Odpovědi neposkytuje nikdo jiný než známá kancelářská sponka, známá už dříve z prostředí kancelářských programů.

V nástroji jsou také připnuty odpovědi na často kladené otázky, například jak provést rychlou antivirovou kontrolu prostřednictvím Windows Defenderu, nebo jak si zobrazit velikost zbývajícího paměťového úložiště, které je v systému ještě k dispozici.

Mohlo by vás zajímat

Na nástroji oceníte jeho praktickou funkci, která nejen že nabídne pokyny pro řešení určitých problémů, ale v systému také přímo otevře odpovídající prostředí, kde najdete potřebná nastavení. Pak už stačí provést aktivaci či deaktivaci odpovídajících přepínačů.

Další funkce bezplatného nástroje Winpilot

Prostředí programu Winpilot
Winpilot je vybaven řadou rozšíření, která vám poskytnou ještě lepší podporu při řešení vašich dotazů.
Zdroj: Winpilot

Velmi praktickými pomocníky aplikace jsou integrované pluginy na pravé straně obrazovky nástroje. Ty se po kliknutí automaticky připnou pod vyhledávací lištu. Součástí je například rozšíření "CoTweaker", které umožňuje nastavit, jaké údaje a informace chcete předat systému Windows.

Pod položkou "Decrapify" najdete návrhy zbytečných aplikací a programů, které můžete vybrat a poté odstranit. V této souvislosti je ale důležité dodat, že Winpilot neumí programy po jejich odstranění obnovit.

Mohlo by vás zajímat

Na druhou stranu vám program také dokáže doporučit oblíbené programy pro Windows, které nejsou automaticky instalovány spolu se systémem. Jsou k dispozici pomocí pluginu "WingetUI".

Pokud byste s odpověďmi Winpilota nebyli spokojeni, můžete se na chatbota společnosti Microsoft přepnout přímo z aplikace pomocí funkce "Switch to Copilot".

Zdroj: Built by Bel/Winpilot
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud