Přejít k hlavnímu obsahu

Léto se blíží: dávejte pozor na roaming operátorů, jinak se extrémně zadlužíte

Jakub Fišer 25.04.2024
info ikonka
Zdroj: diana.grytsku / Freepik

Léto – část roku, kdy většina lidí odjíždí na dovolenou – se nezadržitelně blíží. Při plánování vaší cesty do zahraničí je však důležité vzít v potaz i roamingové pokrytí. Pokud totiž chcete vycestovat do země mimo základní zónu euroamingu, bude vás to stát starosti navíc. Anebo také pořádně tučnou fakturu na konci měsíce. Co udělat, abyste nemuseli platit?

Kapitoly článku

Co je evropský roaming?

Evropský roaming (též euroaming) je termín používaný v telekomunikacích pro popis služby, která umožňuje uživatelům mobilních telefonů a jiných zařízení používat své služby (hovory, textové zprávy a mobilní internet) i mimo svou domovskou zemi v rámci Evropské unie a některých dalších evropských zemí za cenu, jakou jsou zvyklí platit doma (tzv. pravidlo roam like at home).

Evropský roaming platí ve všech zemích Evropské unie (EU). Kromě toho je roaming za domácích podmínek navíc k dispozici také v zemích Evropského hospodářského prostoru: na Islandu, v Lichtenštejnsku, v Norsku a ve Velké Británii.

Mapa roamingu v Evropě
info ikonka
Zdroj: David Ryneš, Novinky.cz

Na co si dát pozor?

Na první místě by měl být výběr destinace. Pokud cestujete po Evropě, máte to vesměs jednoduché. Evropský roaming platí takřka v každé zemi. Jsou tu ale důležité výjimky. K těm nejčastějším patří Švýcarsko, kudy se často projíždí, ať už po dálnici nebo letadlem.

Velký pozor si dejte i na východě Evropy. Možná vás to překvapí, ale euroaming neplatí v Srbsku, Albánii, Makedonii, Černé hoře, Bosně a Hercegovině ani v Kosovu (nejsou součástí EU). Samozřejmě neplatí ani v oblíbených severoafrických destinacích, jako je Egypt, Maroko, Tunisko a podobně.

Mohlo by vás zajímat

Jak přesně postupovat?

V každé takové mimo-euroamingové zemi musíte využít alternativní řešení. Jsou v zásadě tři: roamingový balíček vašeho domácího operátora, SIM karta lokálního operátora, eSIM z mobilní aplikace.

Tím nejjednodušším je pravděpodobně pořízení balíčku vašeho operátora. Nabídku pro tu či onu destinaci najdete na webu vašeho poskytovatele. Toto řešení je skutečně jednoduché, i pro nezkušené uživatele, nicméně zdaleka nejméně výhodné.

Tím naopak nejvýhodnějším je pořízení lokální SIM karty v zemi, kam cestujete. Můžete tak učinit rovnou na letišti (na mnoha místech jsou automaty, stánky, popřípadě QR kódy na e-shopy lokálních operátorů), popřípadě v obchodech ve městě.

Mohlo by vás zajímat

SIM kartu v elektronické podobě můžete pořídit také dostatečně dopředu a to čistě online. Stačí si nainstalovat aplikace jako je Airalo či MobiMatter, přes které si snadno objednáte eSIM pro konkrétní destinaci nebo celý region. Nabídku vlastních eSIM tarifů má nově i Revolut.

Pokud ani jednu eventualitu nevyužijete, velmi riskujete. Se zapnutým datovým roamingem totiž čerpáte data, minuty i SMSky podle ceníku vašeho operátora. Ceny bez roamingového balíčku jsou většinou velmi vysoké, hovoříme o vyšších desítkách korun za 1 minutu odchozího hovoru, 20–40 korun za 1 minutu příchozího hovoru a 10–20 korun za 1 odeslanou SMS zprávu.

Zdroj: T-Mobile, O2, Vodafone


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme