Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Lidé jsou nepoučitelní: podvodník z Bazoše předstíral kurýra, nakradl si až milion korun

Jakub Fišer 08.03.2024
Zdroj: Mikhail Nilov / Pexels

Na internetových bazarových portálech stále řádí podvodníci. Jsou velmi zákeřní, nejde jim absolutně o to, co prodáváte, ale o vaše data a přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Přesvědčilo se o tom minimálně 10 lidí, kteří naletěli a falešnému zájemci o zboží sdělili vše důležité k tomu, aby je mohl oškubat.

Kapitoly článku

Další podvod z Bazoše

Policie z Uherskohradišťska řeší několik hlášení napadených uživatelů, jejichž výpověď se bohužel nebezpečně shoduje. Na internetovém inzertním portále (Bazoš, Facebook Marketplace, ale i jiné) nabízeli zboží, ozval se jim zájemce, z časových důvodů se nemohl dostavit a tak nabídl, že za sebe pošle kurýra.

Ten údajně přijede až k vašim dveřím, zboží od vás převezme a vyplatí v hotovosti smluvenou částku. Jedinou podmínkou je, že musíte tuto dopravu zaplatit – podvodník nabídne, že částku pak připočítá k ceně nabízeného zboží.

Zkušení čtenáři ví, že tady toho hodně nehraje. Před těmito podvody varujeme velmi často. Vždy je to plus minus stejné: zločinec na inzerátu slibuje zařízení vyzvednutí pomocí kurýra, přesto od vás chce platební údaje ke kartě, nebo alespoň heslo k přihlášení do internetového bankovnictví.

Mohlo by vás zajímat

Uvěřili – přišli dohromady o 1 milion korun

Obětí se může stát naprosto kdokoliv, kdo uvěří tomuto triku. V tomto případě z východní části České republiky policie informuje o minimálně 10 poškozených, na nichž si podvodník vydělal přes 1 milion korun.

„Neznámému pachateli v případě jeho dopadení hrozí za trestné činy podvod, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací až osm let za mřížemi,“ uzavírá policie.

Háček zůstává v tom, že tyto falešné zájemce/prodejce z různých koutů internetu není takřka nikdy možné dopadnout. I my v redakci jsme se s nimi mnohokrát dostali do křížku – častokrát jde o falešné profily na sociálních sítích, které řídí hackeři z Ruska, ale i z jiných zemí.

Zdroj: Policie ČR


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud