Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Linux napodobuje Windows 11: co se skrývá pod grafikou odvážné kopie s názvem Windowsfx

Jiří Palyza 30.05.2023

Často se v našich příspěvcích zabýváme různými distribucemi Linuxu, které jsou méně náročnými alternativami pro nenasytná Windows 11. Jedna z hodně silných kopií systému od Microsoftu vypadá téměř stejně. Co se ale skrývá v jejích útrobách?

Kapitoly článku

Hardwarové nároky Windows 11 nejsou nijak skromné a spousta současných počítačů s Windows 10 je stále nezvládá. Opustit svět Windows ale není úplně snadné.

Ti, kdo nechtějí přecházet na Apple z důvodu vysokých cen, nebo na Chromebook, na který je potřeba si zvyknout, samozřejmě stále mohou zůstávat u Windows 10. Mohou ale také sáhnout po Linuxu. Vývojáři si u mnoha distribucí dávají záležet na tom, aby uživatelům přechod od Windows usnadnili.

Vývojáři brazilského projektu se rozhodli pro poměrně radikální přístup. Jejich Windowsfx, dříve Linuxfx, je přesnou kopií Windows 11 – alespoň co se týče pracovní plochy. Získáte tak pocit, že pracujete v prostředí nejnovějšího systému od Microsoftu, ale bez TPM, požadavků na speciální procesory nebo nutnosti Microsoft účtu a aktivace.

Hardwarové požadavky Windowsfx jsou následující:

Minimální Doporučené
CPU dvoujádrový procesor čtyřjádrový procesor
RAM  2 GB 4 GB
Paměťové úložiště 20 GB 64 GB

 

Windowsfx: jak vypadá linuxový klon Windows 11?

windwsfxddesktop

Brazilská distribuce má minimálně pracovní plochu velmi podobnou prostředí Windows 11. | Zdroj: Windowsfx

Uživatelé Windows mohou být pro prvním spuštění Windowsfx velmi překvapeni. Někdo si zde dal na své práci velmi záležet a znovu vytvořil pracovní plochu Windows 11.

Nabídku Start najdete uprostřed, Hlavní pane byl zkopírován a dokonce i ikony vypadají stejně, jakoby je tvořili vývojáři v Redmondu. Liší se pouze pozadí plochy, ale třemi kliknutími si můžete nastavit i známou tapetu Windows 11.

Pokud si ale Windowsfx prohlédnete pozorněji, zjistíte, že rozdíly existují: použité barvy se neshodují, Průzkumník vypadá jinak, a také se zapomnělo na zaoblení rohů některých oken programů.

Pokud kliknete na ikonu Widgetu, zjistíte, že zkopírovat plochu Windows 11 zase není tak úplně snadné. Na první pohled ale Windowsfx jsou už zatraceně blízko Windows 11.

Jakmile se ale začnete proklikávat možnostmi nastavení systému, od známého prostředí Windows se začnete vzdalovat. Přestože rozvržení stále vychází z Windows 11, v jednotlivých sekcích rychle poznáte, že vlivy Windows se do jádra systému nedostaly.

Například po kliknutí na možnost nastavení paměti se zobrazí okno GParted. Uživatelé tak vlastně dostávají Linux s pracovní plochou Windows – na první pohled je to pro bývalé uživatele Windows pohodlné, na stranu druhou se ocitáte ve světě Linuxu.

Nicméně tato distribuce, která vychází z Ubuntu, vůbec není špatná. Výběr instalovaného softwaru, který objevíte ve výchozím nastavení, je docela podobný tomu, na co jsme ve světě Linuxu zvyklí. Kromě OnlyOffice jsou na palubě také Firefox, Gimp, Spotify a Steam. Předinstalované jsou také programy TeamViewer a Telegram Desktop. Aplikační platforma Windowsfx Store se sice v ničem nepodobá Microsoft Store, ale uživatelům poskytuje další software.

Kromě toho mají uživatelé k dispozizi režim Live, takže systém lze testovat bez instalace a zásahu do stávajícího nastavení. To je pro zvídavé uživatele výhodné. Kdo by chtěl, může si Windowsfx 11 vyzkoušet i ve VirtualBoxu.

Odvážna alternativa, ale raději sáhněte po jistotě

zorinos

Alternativa k Windows pro slabší počítače: Zorin OS je moderní linuxová distribuce s povedenou grafikou, která dobře běží i na starších počítačích. | Zdroj: ZorinOS 16.2

Nechceme distribuci Windowsfx nijak hanět, ale kdo chce opustit svět Windows a přesunou se k Linuxu, měl by raději sáhnout po vyspělejší distribuci. Experimenty, jakým je Windowsfx 11, mohou být na první pohled lákavé, ale pro produktivní práci mají přeci jen svá omezení.

Náš tip je raději se držet známějších distribucí, mezi které patří například Linux Mint nebo Ubuntu. Populární a rozšířené systémy mají tu výhodu, že s případnými dotazy nebo řešením problému vám rychle pomůže velká fanouškovská komunita.

Pokud hledáte linuxovou distribuci s líbivým designem a rozhraním, připomínajícím Windows, doporučujeme vyzkoušet Zorin OS. Tento derivát Ubuntu je vybaven přizpůsobitelným rozhraním ve vzhledu Windows 10, XP nebo macOS.

Zdroj: Windowsfx


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme