Přejít k hlavnímu obsahu

LogoMaker 2.0

redakce 01.07.2010

Vytvořte si logo i bez pokročilé znalosti grafických programů. Velmi rychle, jednoduše a přesto profesionálně. Program lze použít i na návrhy letáků či vizitek.

Chtěli byste si vytvořit vlastní logo? Potřebujete jej na web, do osobní prezentace nebo jen tak pro radost? Logomaker vám opravdu pomůže. Jeho primárním úkolem je právě tvorba různých log a grafiky. Můžete si vybrat jednu z mnoha různých šablon a tu vyladit přesně dle svých potřeb a po několika minutách se hrdě pnout nad svým výtvorem. Opravdu to není utopie. LogoMaker je velmi dobře koncipován a postačí vám jen základní znalost ovládání grafických programů. Stačí vám pár minut a s programem si docela dobře porozumíte. Samozřejmě musíme upozornit, že chvíli vám seznamování přece jen zabere a nemůžete očekávat, že program zapnete, pětkrát kliknete a bude hotovo. Tedy i tohle je možné, ale prvním úkolem by mělo být otestování, co vše je v silách programu, následně zapojení nějaké své vize a až nakonec samotná tvorba loga.

Na Chip DVD najdete starší verzi programu LogoMaker bez jakýchkoliv omezení, která je uvolněna jako lákadlo na nákup nové plné verze. V nabídce výrobce je momentálně verze 3.0 za zhruba 30 dolarů. 

 

První dojmy: Program vypadá opravdu profesionálně a navíc je přehledný na ovládání.
První dojmy: Program vypadá opravdu profesionálně a navíc je přehledný na ovládání.

Úvodní seznámení

Program na první pohled vypadá relativně jednoduše. Každopádně je však výborně rozvržen, aby vám byla práce co nejvíce usnadněná. Nahoře najdete klasické menu a pod ním nejčastěji používané funkce, např. pro nové logo, uložení projektu atd. Pod touto nabídkou naleznete čtyři hlavní nástroje programu. První je samotná editace loga (Logo editor), dále editor tvarů (Shape editor), šablony (Templates) a zdroje online (Online resources). Vlevo a vpravo po stranách programu se nacházejí v každé sekci určité nástroje a možnosti. A nakonec uprostřed je hlavní okno celého programu, kde vytváříte logo, vlastní tvary nebo si prohlížíte náhledy různých šablon.

Templates

Možná se ptáte, proč nezačneme od prvního nástroje, kterým je samotná editace loga. Důležité je mít vůbec co editovat. V sekci »Templates« naleznete jednotlivé šablony a předlohy pro různá loga. Uprostřed máte náhledy a vlevo jsou šablony rozvržené do mnoha kategorií. Ve chvíli, kdy si nějakou šablonu vyberete, stačí na ní kliknout a program se automatické přepne do režimu editace. Výběr je opravdu velmi pestrý a možná už zde strávíte několik minut, než si vyberete favorita.

Šablony: Šablony, které vám pomohou s vaším výtvorem, jsou přehledně roztřízeny a je jich mnoho.
Šablony: Šablony, které vám pomohou s vaším výtvorem, jsou přehledně roztřízeny a je jich mnoho.

Logo editor

Předlohu jste si vybrali a je třeba upravit ji dle vlastních potřeb. K tomu slouží právě »Logo editor«. Každá šablona je složena z několika grafických objektů, které můžete po výběru kliknutím různě upravovat. Slouží k tomu levá nabídka. Na výběr máte možnosti, které jistě znáte z dalších grafických programů nebo i bezplatných prohlížečů grafiky. Objekty můžete rotovat, nastavovat průhlednost, jas, kontrast, vyvážení jednotlivých barev nebo přidávat různorodé efekty. Nejlepší je opět různá nastavení zkoušet a zjišťovat, jak co funguje a jakým způsobem to ovlivní výsledné dílo. Nemá smysl popisovat každou funkci zvlášť a popisovat, co přesně dělá. Praxe je v tomto programu opravdu jednoduchá, jedná se jen o několik posuvníků a hned vidíte, co se změnilo. Zkoušejte a zkoušejte – to je nejlepší rada. V pravé nabídce máte seznam objektů, které můžete dále k vašemu logu přidat. Podobně jako u šablon se jedná o velmi širokou nabídku. Objekt přidáte podržením levého tlačítka myši a následným přesunutím do hlavního okna.

Editor tvarů: Program obsahuje vektorový editor, který vám pomůže dosáhnout vytouženého cíle.
Editor tvarů: Program obsahuje vektorový editor, který vám pomůže dosáhnout vytouženého cíle.

Shape editor

Různé objekty a tvary můžete v LogoMakeru vytvářet i sami. Program obsahuje plnohodnotný vektorový editor, díky kterému můžete opravdu vytvořit cokoliv, co vás jen napadne. Stačí trochu cviku, prostudování několika návodů na internetu a můžete využívat plnohodnotný vektorový editor zabudovaný přímo v programu. Editor tvarů je praktický především právě pro lidi, kteří si s vektorovou grafikou už trochu rozumí a nechtějí být zcela v zajetí předpřipravených tvarů a šablon. S grafickým editorem můžete totiž doladit vše přesně dle svých potřeb a můžete vytvořit opravdu to, co opravdu chcete a potřebujete. Díky tomuto nástroji získáváte pravdu velmi užitečný program. K tomu všemu je dobré připomenout, že tato, již starší verze je navíc zcela zdarma.

Online zdroje: Knihovna vám umožní stahovat obrázky, zakoupit tisíce fontů, případně se inspirovat.
Online zdroje: Můžete stahovat obrázky, zakoupit tisíce fontů, případně se inspirovat.

On-line resources

Čtvrtým užitečným nástrojem – nebo v tomto případě mluvme spíše o knihovně – jsou on-line zdroje. Konkrétně zde naleznete knihovnu s více než třemi tisíci fonty, za kterou ovšem musíte zaplatit necelých 10 dolarů. Dále je zde i velmi obsáhlá knihovna různých obrázků. Za některé platit musíte, za jiné již nikoliv. A je jen na vás, jak s nimi naložíte. Obrázky se nacházejí na několika webech, na které vás knihovna přesměruje. V online zdrojích se nachází i slogany, kterými se můžete při tvorbě loga inspirovat. Posledním, co on-line zdroje ukrývají, jsou podmínky, jak, kdy a kde můžete vaše logo využít, aby to nebylo v rozporu se zákonem.

Uveřejněno na Chip DVD 7/10.
Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud