Přejít k hlavnímu obsahu

Malé krabičky s vysokým výkonem

Michal Bareš 14.10.2022

Do naší testovací laboratoře jsme přinesli dvacítku miniaturních počítačů a barebonů. Poradíme vám, který vybrat, případně jak jej dostavět.

Chip 11/2022: Každý, kdo celý den sedí u počítače, potřebuje výkonný stroj s dobrou portovou výbavou. Nemusí však být nutně umístěn v objemné kovové skříni pod stolem. Ideální alternativou jsou stylovější, tišší i prostorově a energeticky úspornější Mini PC. Většina těchto malých počítačů dnes vypadá elegantně, takže na pracovním stole neudělají ostudu a v případě potřeby je možné je schovat za monitor. Výraznou výhodou je navíc téměř bezhlučný provoz. 

Tichý chod umožňuje využití komponent, které jsou běžně určeny pro notebooky. V pozici RAM modulů tak jsou zasazeny notebookové SO-DIMM moduly a pro ukládání dat a rychlý přístup k nim slouží moderní malé SSD disky s paticí M.2. Do miniaturní základní desky je často zasazen úsporný mobilní procesor. Většina Mini PC je určena pro kancelářský provoz, a tak se obejde bez externí grafické karty nebo velkého klasického pevného disku. Všechny komponenty jsou umístěny na ultrakompaktních základních deskách, na kterých výrobci ušetřili každý zbytečný milimetr. Samozřejmě i v této kategorii existují výjimky. Některé miniaturní počítače kombinují notebookové a desktopové komponenty, ale i tyto počítače jsou velmi malé.

Důraz na malé rozměry je patrný u všech miniaturních počítačů, které jsme tentokrát sezvali do testu. Nejmenší testovaný model je zasazen do krabičky o rozměrech 11,7 x 11,2 cm a výšce pouhých 3,7 cm, navíc váží jen 510 gramů, ovšem vítěz testu je s plnohodnotnou grafickou kartou v porovnání s ním téměř obří a měří 12,6 x 26,5 x 24,9 cm při hmotnosti přesahující pět kilogramů.

V oblasti Mini PC si konkurují dvě různé koncepce, na jedné straně jsou to kompletní sestavy, které jsou plně vybavené a připravené k okamžitému použití. Na druhou stranu existují tzv. barebony, které obvykle postrádají paměť RAM, SSD a operační systém. Ve srovnávacím testu, který najdete v Chipu 11/2022, přinášíme výsledky nejen Mini PC, ale i porovnání barebonů.

Obsah: Všechna témata Chipu 11/2022


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud