Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Malware, kam se podíváš: tyhle aplikace možná používáte i vy, zbavte se jich

Jakub Fišer 29.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Kyberbezpečnostní ikona Eset vydala přehled největších malware hrozeb pro české uživatele telefonů Android za leden 2024. Dozvěděli jsme se i to, jaké aplikace způsobují největší bezpečnostní problémy a je lepší se jim vyvarovat.

Kapitoly článku

Největší hrozby na Androidu

Nejčastěji odchyceným virem v podvodných aplikacích byl reklamní malware (adware) Andreed. Tento agresivní virus zobrazuje všude v systému nevyžádanou reklamu. To samo o sobě ohrožující není, pouze otravné. Nicméně přes tyto inzertní plochy se může nepozorný uživatel propracovat k horším virům.

Kromě Andreedu řádil během ledna v Česku také trojský kůň Triada a Hiddad. Eset se domnívá, že tyto malwary si uživatelé stahují zejména z podvodných obchodů s aplikacemi. Tím se myslí i neoficiální stránky s .apk soubory. V Google Play byste se s těmito dvěma neřády již setkat neměli.

Zatímco Hiddad funguje podobně jako Andreed, tedy zobrazuje nechtěnou reklamu, Triada je o poznání horší. Tento malware potutelně sbírá informaci o uživateli díky tomu, že mu hned při instalaci udělíte všechna potřebná oprávnění. Hackeři po celém světě tento virus používají i coby ransomware – tedy že přes něj ukradnou velká data a pak požadují výkupné.

Mohlo by vás zajímat

Jaké aplikace musíte hned smazat?

Co se týče podílu hrozeb, zmíněný virus Andreed měl v lednu téměř 15% úspěšnost. To znamená, že každý desátý podvod přes malware byl zaručené právě tento reklamní neřád.

Eset také sdílel několik názvů nebezpečných aplikací, které v průběhu ledna 2024 patřily k těm nejčastěji stahovaným, přestože se v nich nachází malware:

  • My City: Star Horse Stable – hra, obsahuje malware Andreed
  • Life Palmistry - Palm&Gender – aplikace na čtení z dlaně, obsahuje malware Hiddad
  • FM WhatsApp – upravená neoficiální verze aplikace WhatsApp, obsahuje malware Triada

„Hrozby na platformě Android se vyvíjejí a proměňují daleko rychleji, než je tomu v případě jiných operačních systémů v Česku. Chytré telefony se totiž stávají plnohodnotnou alternativou k počítačům, především pro mladší generace. […] Telefon navíc vlastní už i děti a jsou tím pádem další zranitelnou skupinou uživatelů, na které cílí škodlivý kód,“ vysvětluje vrchní analytik Esetu Martin Jirkal.

Zdroj: Eset tisková zpráva, Kaspersky


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud