Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Malý detail pro lepší orientaci: teď už připojíte USB konektor vždy na první pokus

Jiří Palyza 23.12.2020
info ikonka
Zdroj:

Každý uživatel tu situaci jistě zná: spěch, nedostatečná koncentrace po ránu, případně přítmí pracovního prostředí a USB flash disk nebo jiné zařízení se prostě nedaří připojit. Aby se to povedlo vždy na první pokus je dobré věnovat pozornost malým detailům.

Někdy už člověk má i sklon propadnout zuřivosti nad nevyzpytatelným duchem hmoty, když pokaždé připojuje USB konektor špatně. Rychlý pohled na jeho provedení ale může budoucímu nervování zabránit.

– Symbol USB je na konektoru vždy nahoře. Pokud žádný symbol nevidíte, je zpravidla strana s logem nebo jiným textem ta horní. Existují ale výjimky, například celokovový USB flash disk Kingston.

kingston

Lehce opotřebovaný, ale stále spolehlivý USB flash disk s vyraženým logem na spodní straně. Zde pro orientaci pomůže pohled "dovnitř" konektoru z čelní strany. Plast by měl být při připojování na spodní straně. | Zdroj: foto Chip

– Pokud na konektoru není žádný text ani logo, prohlédněte si kovovou část konektoru z obou stran. Pokud se na jedné z nich nachází dva otvory, musí směřovat nahoru.

– Pokud má konektor dva otvory na obou stranách (spodní i vrchní), otvory, kterými prohlédneme dovnitř konektoru, směřují nahoru. Na spodní straně je hned za otvory černý nebo jinak zabarvený plast.

– Pokud na konektoru nejsou žádné otvory, je dobré si jej prohlédnout z čelní strany, kterou se připojuje. Plastová vložka, která se v konektoru nachází, by měla být na spodní straně konektoru.

– Pokud konektor nemá kovový rám, například USB flash disky v provedení kreditní karty nebo typy, u kterých se připojovací část sklopí do těla konektoru, kontakty by měly být viditelné shora (jsou umístěny na plastové podložce, která je při připojování na spodní straně).

trend

USB flash disk bez kovového rámu. Kontakty jsou při připojování viditelné a plastová podložka je na spodní straně. | Zdroj: foto Chip

– Komplikace při připojování zvlášť u starších často používaných USB konektorů může způsobovat i prohnutý nebo jinak poškozený kovový rám konektoru. Správně by měl mít pravidelný obdélníkový tvar.

A dobrá zpráva na závěr: pro uživatele, kteří USB konektory chronicky připojují opačně, se blýská na lepší časy. Na trhu jsou už k dispozici první počítače, vybavené standardem USB 3.1 (typ C). U něj už nezáleží, jak konektor připojujete.

Formátování USB disku

Časem může nastat situace, kdy už operační systém odmítne načíst data z obsahu USB flash disku. V takovém případě je dobré se pokusit disk opravit anebo znovu formátovat.

Jedním z vhodných nástrojů je například HP Disk Storage Format Tool, který si lze stáhnout bezplatně. Tenký nástroj lze použít pro nejběžnější souborové systémy FAT, FAT 32 a NTFS.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme