Přejít k hlavnímu obsahu

Mantle - nové API přinese grafickým kartám vyšší výkon

Michal Bareš 18.04.2014

Nové grafické programovací rozhraní od AMD může nahradit DirectX. Dokáže z hardwaru vytáhnout vyšší výkon a špičkové hry si tak díky němu budete moci zahrát i na slabších počítačích.

web-mantle-nahled

AMD Mantle

Podle průzkumů trhu, realizovaných během posledních několika let, to vypadá, jako by éra stolních počítačů končila. Běžné potřeby většiny uživatelů, jako je prohlížení internetu nebo práce s e-mailem, podle nich dokážou pokrýt tablety a ke hraní na velkoplošných televizorech v obývacím pokoji stačí herní konzole, jako je Xbox a PlayStation. Právě náruživí hráči ale generují značnou část prodeje stolních počítačů.

Největší on-line distributor počítačových her Valve plánuje vlít nový život do herních PC prostřednictvím Steam Machines a firma AMD připravila pro své grafické karty nové programovací prostředí Mantle, které má přinést značné zvýšení herního výkonu platformy PC. Uživatelé si budou moci stáhnout Mantle zdarma spolu s nejnovější verzí ovladačů Catalyst. Mantle dokáže propojit CPU a grafickou kartu na jedné straně s herním enginem na straně druhé a má potenciál nahradit obstarožní systémovou knihovnu DirectX, která má ve spolupráci s ovladačem grafické karty na starosti vykonávání programového kódu. AMD tvrdí (a podle prvních testů to vypadá reálně), že díky rozhraní Mantle bude možné hrát na PC hry stejně efektivně jako na konzolích PlayStation 4 nebo Xbox One, jen s tím rozdílem, že výkonné grafické karty stolního počítače nabídnou mnohem vyšší výkon než grafické čipy herních konzolí. 

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 5/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, které vychází 25. dubna 2014.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud