Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Máte doma tuto televizi? Ve velkém nebezpečí může být až 92 000 domácností

Jakub Fišer 13.04.2024
Zdroj: Pexels/Oleksandr P

Bezpečnostní experti varují před novým typem podvodu, který využívá softwarové zranitelnosti v určitých typech televizorů. Jedná se o modely značky LG, některé z nich byly v poslední době prodávané i v Česku. Dohromady se nebezpečí týká po celém světě až 92 tisíc domácností či uživatelů.

Kapitoly článku

Zranitelnost televizí LG

„Zjistili jsme několik problémů, které se týkají systému WebOS ve verzi 4 až 7 běžících na televizorech LG. Tyto zranitelnosti umožňují po obejití autorizačního mechanismu získat v televizoru plný přístup,“ uvádí ve svém reportu společnost Bitdefender.

Problém představuje absentující bezpečnost zmíněných verzí systému, která vlastně ohrožuje uživatele. Chyby konkrétně umožňují různou míru neoprávněného přístupu a ovládání postižených modelů, včetně obcházení autorizace, zvyšování oprávnění a podobně.

Podle skenovacího nástroje Shodan je po celém světě ohroženo 91 938 televizorů s neaktuálním softwarem. Nadpoloviční většina jich je v Jižní Koreji, konkrétně 50 315 kusů. Vyšší jednotky tisíc ohrožených uživatelů by se našlo také v Hong Kongu, USA, Švédsku, Finsku a v Lotyšsku pak kolem 3 tisíc.

Mohlo by vás zajímat

Ohrožení uživatelé jsou i v Česku

Z Evropy je největší riziko, kromě již zmíněných států, v Polsku a Španělsku. Pravděpodobně ale také u nás v České republice může být několik desítek, přinejhorším pár stovek uživatelů v relativním nebezpečí.

Zranitelnosti se týkají určitých verzí systému WebOS na konkrétních modelech televizorů LG. Zde jednoduchý přehled:

  • WebOS 4.9.7 až 5.30.40 – LG43UM7000PLA
  • WebOS 04.50.51 až 5.5.0 – OLED55CXPUA
  • WebOS 0.36.50 až 6.3.3-442 – OLED48C1PUB
  • WebOS 03.33.85 až 7.3.1-43 – OLED55A23LA
Muž naštvaný na nefunkční televizi
Zdroj: stockking / Freepik

Experti: LG reagovalo pozdě

Bizarní na celé situaci je, že dle slov Bitdefender ohledně zranitelnosti upozornili korejského výrobce již v listopadu loňského roku, LG tehdy potvrdilo, že o problému ví. Nicméně aktualizaci s bezpečnostními záplatami vypustilo až v březnu letošního roku.

I dnes ale zůstává na 90 tisíc ohrožených domácností či uživatelů s problémovým softwarem na jejich televizi. Proto pokud máte některý z uvedených modelů televizoru, okamžitě proveďte softwarovou aktualizaci na nejnovější verzi WebOS.

Oslovili jsme české zastoupení LG s prosbou o vyjádření, kolika zákazníků či domácností v ČR se hrozba může týkat. Zatím bez odezvy.

Zdroj: Bitdefender, Shodan


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud