Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Máte exekuci, zaplaťte: podvodníci přes SMS zkouší nový děsivý trik

Jakub Fišer 18.09.2023
Zdroj: Miloslav Hamřík / Pixabay

V Česku se opět šíří vlna podvodných SMS zpráv. Tentokrát tyto zprávy straší občany s tím, že mají neuhrazenou exekuci, kterou je potřeba vypořádat. Před těmito zprávami už varuje ministerstvo práce a sociálních věcí a také společnost Analytics Data Factory.

Kapitoly článku

„Na náhodně generovaná telefonní čísla byla zasílána SMS informující o neuhrazeném dluhu a vyzývající ke kontrole případné exekuce na velmi precizně připravených webových stránkách s platným certifikátem. Ty ale byly podvodné a jejich cílem bylo vylákat z netušících lidí pomocí bankovní identity či identity občana přístup k jejich účtům a dalším informacím,“ uvádí v tiskové zprávě Analytics Data Factory.

Podvodníci zkouší trik s exekucí

V inkriminované SMS zprávě údajně stálo: „Vazena pani, vazeny pane, upozornujeme vas na neuhrazeny dluh ve vysi 7300 Kč. Pro kontrolu exekuce navstivte nasi webovou stranku exekuceinfocz.pro.“

Modus operandi podvodníků tedy zůstává stejný. V SMS zprávě rozeslané na náhodně generovaná česká čísla vyděsí oběť dluhem či jiným peněžitým postihem. Ta s vidinou trestu chce dát věci rychle do pořádky a chytí se do pasti šmejdů.

Podvodná stránka již není dostupná
Podvodná stránka již není dostupná
Zdroj: Jakub Fišer, snímek obrazovky

Na webové stránce, která již nyní není dostupná, pak důvěřivec vyplnil údaje ke svému internetovému bankovnictví, popřípadě datové schránce nebo bankovní identitě a bylo hotovo. Jakmile se kdokoliv nepovolaný zmocní vašich přihlašovacích údajů (a vy nemáte dvoufázové ověření), můžete se rozloučit se svými úspory.

Dokonce samotné Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR upozorňuje na tento typ podvodu, podobné SMS zprávy prý za žádných okolností nerozesílá. „Upozorňujeme na podvodné odkazy šířené SMS zprávami a e-maily. Vedou na falešné stránky, které se tváří jako oficiální web. Jedná se o phishing, na odkazy neklikejte,“ uvádí MPSV na svých stránkách.

Zdroj: MPSV, Analytics Data Factory


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud