Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Microsoft bude ve Windows Update blokovat tiskové ovladače třetích stran

Pavel Trousil 13.09.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Celková bezpečnost ekosystému Windows má být postupně zlepšena a proto Microsoft v rámci zásadní a postupné změny své strategie v oblasti ovladačů tiskáren v příštích 4 letech zablokuje ve Windows Update dodávání ovladačů tiskáren třetích stran.

"S vydáním systému Windows 10 21H2 nabízí systém Windows podporu příchozích tiskáren kompatibilních se systémem Mopria přes síťové rozhraní a rozhraní USB prostřednictvím ovladače třídy Microsoft IPP," uvádí Microsoft. "Tím odpadá nutnost, aby výrobci tiskových zařízení poskytovali své vlastní instalační programy, ovladače, nástroje atd."

Podle Johnathana Normana, hlavního inženýra společnosti Microsoft pro ofenzivní výzkum a bezpečnostní inženýrství (MORSE), Microsoft zavede nový výchozí režim tisku, který zakáže ovladače třetích stran pro účely tisku. Cílem tohoto kroku je posílit celkovou bezpečnost ekosystému Windows, protože bezpečnostní chyby v ovladačích tiskáren, které ovlivňovaly stovky modelů, zůstávaly často po dlouhá léta nepovšimnuty a vystavovaly uživatele značným bezpečnostním rizikům.

"V systému Windows provádíme několik velkých změn v oblasti tisku. Je to první krok k bezpečnějšímu a modernějšímu systému tisku," uvedl Norman na Twitteru. "V blízké budoucnosti bude Windows ve výchozím nastavení používat nový režim tisku, který zakáže ovladače třetích stran pro tisk," dodal Norman.

Zdroj: https://twitter.com/spoofyroot/status/1699557674084704566

Počínaje rokem 2025 přestane společnost Microsoft přijímat ovladače od výrobců tiskáren. O rok později, tedy v roce 2026, upraví pořadí ovladačů tiskáren tak, aby upřednostňoval vlastní ovladače třídy IPP (Internet Printing Protocol) systému Windows. Od roku 2027 již nebudou prostřednictvím služby Windows Update poskytovány aktualizace ovladačů tiskáren třetích stran, pokud nebudou obsahovat bezpečnostní opravy.

Po tomto datu bude systém Windows stále umožňovat uživatelům instalovat ovladače tiskáren poskytované dodavateli jako samostatné instalační balíčky prostřednictvím jejich webových stránek. Všechny ovladače vydané dodavateli tiskáren budou stále fungovat a bude je možné nainstalovat do všech verzí systému Windows i poté, co ovladače tiskáren třetích stran dosáhnou konce servisní lhůty.

Zdroj: Microsoft, X, Bleeding Computer


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud