V boji o budoucnost populární video aplikace v USA se na poslední chvíli objevuje dohoda na účasti americké softwarové firmy Oracle. Podle informací amerických médií už ale nejde o prodej americké části aktivit TikToku, ale pouze o roli Oraclu jako "technologického partnera" na americkm trhu. Zpočátku nebylo jasné, zda pro prezidenta Trumpa bude toto řešení uspokojivé. Pokud jde o zabezpečení dat, původní termín, do kterého měl ByteDance opustit s aplikací TikTok americký trh, byl stanoven do poloviny září.
TikTok v krizi: nabídka Microsoftu byla zamítnuta
Obchodní dohoda s Microsoftem na převzetí americké části video platformy TikTok byla zamítnuta. | Zdroj: Solen Feyissa/Pixabay
V noci z neděle na pondělí Microsoft poprvé oznámil, že jeho nabídka na převzetí části TikToku byla zamítnuta. Koncern několik týdnů vyjednával o obchodních podmínkách převzetí aktivit pro regiony Spojených států, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie. Čínská vláda už dříve k celé transakci zaujala negativní stanovisko, vedoucí k zablokování. Na základě nových pravidel z konce srpna mohou být mimo jiné "IT technologie s perzonalizací dat na základě jejich analýz" prodávány do zahraničí pouze se souhlasem vlády. A služba TikTok do této kategorie spadá.
Potenciální rolí společnosti Oracle může do budoucna být ukládání a správa dat amerických uživatelů TikToku. Trump označil TikTok za bezpečnostní riziko z důvodu možnosti přístupu čínských úřadů k americkým datům. Začátkem srpna americkým společnostem a občanům zakázal s TikTokem obchodovat. Tento zákaz by měl vstoupit v platnost v polovině září. Pokud nebude mezi oběma stranami uzavřena dohoda, TikTok v USA skončí. Před několika dny Trump navíc zdůraznil, že lhůta nebude prodloužena. Podle oznámení trvá do 20. září, Trump ale jako závazný termín opakovaně uvádí 15. září.
Trump vydává proti TikToku další nařízení
V polovině listopadu má vstoupit v platnost další Trumpovo nařízení, podle kterého by se měl ByteDance vzdát všech údajů, nasbíraných od uživatelů v USA. Firma už také nesmí vlastnit žádný majetek v USA, který se používá pro provoz TikToku. Obvinění z využívání údajů amerických uživatelů TikTok odmítá a mimo jiné zdůrazňuje, že údaje od amerických uživatelů by se do Číny nepřenášely.
Oracle nemá se sociálními aplikacemi žádné zkušenosti. Provozuje ale cloudové služby a je například jedním z poskytovatelů služeb videokonferenční platformy Zoom. Spoluzakladatel společnosti, Larry Ellison (76), je považován za jednoho z nejdůležitějších příznivců Trumpa v Silicon Valley. Wall Street Journal uvedl, že nyní bude muset dohodu schválit Bílý dům a orgán zodpovědný za zahraniční investice v USA. New York Times a Bloomberg shodně uvádějí, že Oracle by měl jednat z pozice technologického partnera. TikTok to odmítl komentovat.
mohlo by vás také zajímat: po dilematu s androidem přichází další velká rána pro huawei