Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft mlží: velké nejasnosti ohledně hardwarových požadavků Windows 11

Jiří Palyza 31.08.2021
info ikonka
Zdroj:

Microsoft oznámil konečné hardwarové požadavky pro systém Windows 11. Zřejmě však platí pouze pro službu Windows Update. Na nepodporovaný hardware ale půjde instalovat i jinak, byť je v tom velký háček. Kdy se Microsoft konečně přestane vyhýbat a začne mluvit otevřeně?

Microsoft umí jednoduché věci zkomplikovat natolik, že jim nikdo nerozumí a všichni nad nimi otráveně mávnou rukou. Klasickým příkladem jsou hardwarové požadavky pro Windows 11, které se samozřejmě nelíbí všem uživatelům, ale Microsoft v podrobném blogovém příspěvku uvádí argumenty, proč se tak rozhodl (blogs.windows.com, "Update on Windows 11 minimum system requirements").

Nyní je k dispozici aktualizace interního nástroje PC Health Check Tool, pomocí kterého můžete zkontrolovat, zda je váš systém vhodný pro systém Windows 11. Takže by to mohlo být docela jednoduché: buď vás kontrolní nástroj přehodí na Windows 11, nebo zůstanete u Windows 10 až do podzimu 2025, do kdy budou stále k dispozici. Přesto je realita ale mnohem komplikovanější.

Hardwarové požadavky systému Windows 11 jsou upraveny

win11hw-healthcheck

Pomocí nástroje PC Health Check si můžete ověřit, zda je váš počítač připraven na provoz Windows 11. | Zdroj: Windows Insider Blog/PC Health Check

Když se v červnu objevily Windows 11, nikdo v Microsoftu moc neuvažoval o tom, že zvýšené hardwarové nároky by se některým uživatelům nemusely líbit. První verze kontrolního nástroje odhalila pouze to, zda je stávající počítač pro Windows 11 vhodný, či nikoliv. Pokud byl jeho verdikt záporný, uživatelé se nedozvěděli proč. Místo toho byly k dispozici odkazy na partnerské obchody, které prodávají vhodnější hardware.

Poté, co se kvůli tomu rozčílil významný počet uživatelů, Microsoft nástroj stáhl a slíbil, že prověří, zda by Windows 11 měly být kompatibilní i s dalšími systémy. Do výběru by se mohla dostat i sedmá generace procesorů Intel Core a první generace procesorů AMD Zen.

Nyní je zřejmé, že Microsoft ustupuje jen minimálně a do seznamu kompatibility zařazuje pouze další procesor Intel Core sedmé generace (7820HQ), stejně jako řadu Intel Core X a Xeon W. Mnozí uživatelé, kteří už vzbudili své naděje, byli zklamáni podruhé. Microsoft ale způsobuje ještě větší zmatek.

Instalovat Windows 11 i přesto?

win11hw-iso

Při použití souboru ISO půjde přísné hardwarové požadavky obejít. | Zdroj: Windows 11

Souběžně s finálními hardwarovými požadavky ale Microsoft zveřejnil informaci o tom, že nechce zcela zabránit instalaci Windows 11 na nepodporovaný hardware. Požadavky se údajně budou kontrolovat pouze při upgradu z Windows 10 na Windows 11 prostřednictvím služby Windows Update, píše o tom TheVerge v příspěvku "Microsoft won’t stop you installing Windows 11 on older PCs".

Uživatelé, kteří budou aktualizovat jiným způsobem, například prostřednictvím souboru ISO, by měli být schopni nainstalovat Windows 11 i na systémy s nepodporovanými procesory. Společnost Microsoft údajně nechce dělat kolem této skutečnosti velký rozruch stejně jako kolem faktu, že už několik let je možné bezplatně přejít na Windows 10 z Windows 7.

Údajně tato možnost existuje proto, aby se firmám usnadnilo vyzkoušení Windows 11. Uživatelé tak mohou učinit na vlastní nebezpečí. V tomto případě Microsoft neručí za kompatibilitu ovladačů a související stabilitu celého systému.

Žádné další aktualizace Windows 11

win11hw-update

Pro nepodporované systémy nebudou poskytovány aktualizace. | Zdroj: Windows 10

Při instalaci prostřednictvím ISO je ale dobré pamatovat na jednu věc: pokud si uživatelé Windows 11 instalují sami do nepodporovaného systému, nebudou jim poskytovány prostřednictvím služby Windows Update žádné funkční aktualizace, ani bezpečnostní záplaty. Zmiňuje se o tom například server TheVerge v příspěvku s názvem "Microsoft is threatening to withhold Windows 11 updates if your CPU is old".

Ti, kdo se rozhodnou jít touto cestou, se budou muset o aktualizace postarat sami. Pokud to neudělají, pravděpodobně jim po krátké době zůstane poněkud nezabezpečený systém. V takovém případě je v této oblasti velký potenciál pro aktualizační nástroje třetích stran, jakým je například WuMgr.

alespoň Pro jednou jasné stanovisko

Microsoft připomíná některé politické kandidáty: nedělejte jasná prohlášení, jinak byste mohli někde způsobit potíže. Teď ale byla příležitost jednoznačně stanovit hardwarové požadavky na Windows 11. Kdo je nesplní, zůstane u Windows 10. Místo toho ale Microsoft mate uživatele dalšími možnostmi, které skutečně existují, ale oficiálně se o nich nemluví. To je prostě nepříjemné.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme