Přejít k hlavnímu obsahu

Microsoft pomlouvá OpenOffice.org

redakce 20.10.2010

Microsoft se v propagačním videu obul do OpenOffice.org. Má toho zapotřebí? A pomůže si tím, nebo jen zbytečně přešlápl?

Microsoft zveřejnil video, které má vyvolat dojem, že OpenOffice.org je ve výsledku řešení dražší než Microsoft Office 2010. A to prý pro náklady na podporu a pro ztrátu výkonnosti pracovníků. Tvrzení o dražší podpoře jsou sice pochybná, zato na poklesu výkonnosti trochu pravdy být může — přechod kupříkladu z Excelu na Calc bezbolestný není, a potíže s výměnou souborů mezi oběma balíky nevymizely.

Microsoft sklízí za video kritiku pro jeho údajnou jednostrannost, ač se objevují i hlasy, že je video prostě jen součástí legitimní marketingové kampaně.

Svou pravdu si jako obvykle musí každý najít sám — větší společnosti a organizace mají jiná hlediska výběru než jednotlivci a firmy menší. Málokdo by ostatně tvrdil, že OpenOffice.org je funkcemi tak daleko jako Microsoft Office; jenže mnohým stačí, a ne každý „skousl“ nové ovládání zavedené v Office 2007.

Potíže s výměnou dokumentů mezi oběma soupravami skutečně přetrvávají, ač snad v míře menší než dříve. Je to stav, který Microsoft sám kdysi vytvořil (formáty, do kterých ukládá Microsoft Office, bývaly dlouho neveřejné) a vyhovuje mu. I jeho nynější podpora pro formát ODF (otevřený formát, do kterého ukládá OpenOffice.org) vedle vlastních nových otevřených formátů je nepříliš uspokojivá a Microsoft se do zvýšení vyměnitelnosti souborů pochopitelně nehrne.

Videem nicméně dokazuje, že OpenOffice.org pociťuje jako stále nepříjemnější konkurenci na trhu, na kterém si před lety zvykl na faktický monopol. Kromě toho Office 2010 nepřináší proti vydání 2007 tolik převratného — mimo to, že na nový způsob ovládání je přepracován i Outlook — a tak se Office 2010 patrně prodává méně, než by bylo Microsoftu milé. Kdo chtěl opustit Office 2003, přešel už na 2007 a další přechod na 2010 se mu příliš nevyplatí.

Možná právě díky konkurenci OpenOffice.org se dá Microsoft Office pořídit pro užití nekomerční za cenu dosti dostupnou (a vedle toho mít klidně nainstalován i bezplatný OpenOffice.org), jenže podniky výhodu levných licencí Microsoft Office nemají, a tak musí každý výdaj za nové licence dobře zvážit, a kde mají odvážnější ajťáky, zvažují i řešení náhradní…


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud