Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Microsoft postupně odstavuje Windows 10: podporuje už jen jedinou verzi

Jiří Palyza 16.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

O ukončení Windows 10 se Microsoft rozhodl už dávno. V současnosti existuje pouze jediná verze, která stále dostává bezpečnostní aktualizace. Definitivní termín ukončení podpory desítek bezplatnými aktualizacemi se blíží. Miliony uživatelů se budou muset rozhodnout, co dál.

Kapitoly článku

Po dlouhý čas existovalo vždy několik verzí Windows 10, které Microsoft podporoval souběžně. To se ale změnilo. Až do října 2025, na kdy Microsoft stanovil ukončení podpory pro Windows 10, budou systém moci bezpečně používat pouze ti, kdo přejdou na aktuální verzi Windows 10 22H2.

Tento systém zůstává jediný, který bude dostávat pravidelné bezpečnostní aktualizace, přinejmenším pro soukromé uživatele v edicích Home a Pro. Microsoft sice už oznámil, že tuto podporu prodlouží i po říjnu 2025 za poplatek, ale tuto možnost spíš zamýšlí pro firemní oblast a je otázkou, kolik soukromých uživatelů by takovou nabídku využilo.

Každopádně za pět minut dvanáct ještě není, nicméně konec podpory Windows 10 se každým dnem přibližuje. Uživatelé by tak měli přemýšlet, jak dál.

Windows 10: prověřte si používanou verzi a případně aktualizujte

Pracovní plocha Windows 10
Uživatelé systému Windows 10 by si měli prověřit, s jakou verzí pracují a případně updatovat na 22H2. Jde to snadno a rychle.
Zdroj: Microsoft / Windows 10

Pokud si nejste jisti tím, jakou verzi Windows 10 vlastně používáte, dá se to zjistit poměrně jednoduše. Vyvolejte okno "Spustit", například stiskem kombinace kláves [Windows]+[R], a do textového pole "Otevřít" zadejte příkaz winver. Potvrďte tlačítkem OK a Windows vám vypíše detaily o instalované verzi.

Zastaralé verze systému můžete aktualizovat prostřednictvím služby Windows Update nebo i pomocí Asistenta aktualizace Windows 10 nebo Nástroje pro vytváření médií. V obou případech jde o oficiální nástroje Microsoftu, které vám s instalací Windows 10 22H2 pomohou. Před aktualizací je dobré provést alespoň zálohu důležitých souborů.

Mohlo by vás zajímat

Microsoft se snaží zabránit stavu, kdy by se v internetovém prostředí náhle objevily miliony nezabezpečených počítačů s potenciálními zranitelnostmi, a snaží se průběžně upozorňovat na blížící se konec podpory. Také automaticky spouští nejnovější aktualizace. Na uživatele pak už jen zbývá provést restart systému, aby se veškeré stažené a připravené aktualizace provedly.

Časový rámec podpory Windows 10


Verze Windows 10 Ukončení podpory pro soukromé uživatele Ukončení podpory pro podniky a firmy

Windows 10 22H2 14. října 2025 14. října 2025

Windows 10 21H2 13. června 2023 11. června 2024

Upgrade na Windows 11 jako alternativa

Služba Windows Update ve Windows 10
Windows 11 zpečetil konec systému Windows 10. Poslední verzí, kterou Microsoft podporuje bezpečnostními aktualizacemi, je Windows 10 22H2. Funkční aktualizace už vývojáři pro desítky poskytovat nebudou.
Zdroj: Windows 10 / Windows Update

Podle informací od Microsoftu je systém Windows 10 22H2 poslední verzí v řadě 10. Pro desítky už vývojáři nepřipravují žádné významné aktualizace funkcí, jak tomu ještě bylo před pár lety dvakrát do roka: na jaře a na podzim. S tím už je konec.

Místo toho budou poskytovány pouze měsíční bezpečnostní aktualizace, a to až do ukončení podpory Windows 10 v říjnu 2025. Udržován bude pouze systém Windows 10 22H2. U všech starších verzí už bylo uvolňování bezpečnostních aktualizací ukončeno.

Mnoho uživatelů může přejít na systém Windows 11. Pro uživatele Windows 10 je upgrade stále bezplatný za předpokladu, že použitý hardware splňuje Microsoftem stanovené požadavky. Časový limit, po který bude bezplatný přechod k dispozici, Microsoft prozatím nestanovil.
 

Mohlo by vás zajímat

Uživatelé, kteří nemají kompatibilní počítač pro instalaci Windows 11, se mohou setkat s další podobou otravných hlášení. Setkávají s oznámením přes celou obrazovku, ve kterém jsou informováni o nové "cestě" se systémem Windows, která je pro ně připravena. Nejprve poděkuje zákazníkům za věrnost, poté upozorňuje na konec podpory Windows 10 a na to, že stávající počítač není systémem Windows 11 podporován.

Zdroj: Microsoft Learn


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud