Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsoft už zašel dost daleko: milionům uživatelů vnucuje rozšíření do internetového prohlížeče

Jiří Palyza 10.07.2023

Edge, prohlížeč integrovaný do Windows, sbíral díky integraci prvků umělé inteligence plusové body. V současných dnech se ale Microsoft vnucuje s rozšířením, na které se ho nikdo neptá.

Kapitoly článku

Uživatelé automaticky zabudovaného prohlížeče do Windows, Microsoft Edge, by si po aktualizaci na některou z nejnovějších verzí měli zkontrolovat instalovaná rozšíření.

Systém totiž do prohlížeče automaticky instaluje rozšíření pro používání Dokumentů Google v offline režimu.

Microsoft uvedl, že se rozšíření automaticky stáhne do všech instalací Edge. Plošné zavádění zahájil uvolněním verze Edge 114.0.1823.58. Uživatelům to ale není nijak oznámeno, ani nejsou dotázáni, zda s tím souhlasí. Podíváme se, jak se lze pluginu zbavit.

Ve výchozím nastavení není naštěstí aktivován

edgeaddons

Zdá se, že uživatelé v Česku mají zatím klid. Rozšíření není prozatím k dispozici. | Zdroj: Microsoft /Doplňky Edge

Dokumenty Google Offline je oficiální rozšíření pro Chrome, které uživatelům Dokumentů Google umožňuje bez připojení k internetu pracovat s textovými dokumenty, tabulkami nebo prezentacemi.

K dispozici jsou také pokročilé funkce vyjmutí, kopírování a vkládání v aplikacích Google. Na oficiální stránce k tomu Microsoft uvádí: "Rozšíření Dokumenty Google Offline bude ve výchozím nastavení pro uživatele prohlížeče Microsoft Edge instalováno a vypnuto."

Rozšíření se ale aktivuje automaticky hned poté, jakmile uživatelé jdou na Dokumenty Google prostřednictvím prohlížeče Edge. Pokud byste si to nepřáli, lze rozšíření odebrat.

Google Docs Offline: jak nežádoucí rozšíření z prohlížeče odebrat

edgeextension

Pokud jste už rozšíření odstranili, znovu nahráno nebude. | Zdroj: Edge/extensions

Uživatelé Microsoft Edge mohou v případě potřeby nežádoucí rozšíření Dokumenty Google Offline odebrat stejně, jako jakékoliv jiné rozšíření v prohlížeči. Dá se použít následující postup:

– do adresního URL řádku zadejte: edge://extensions/
– zkuste vyhledat Google Docs Offline
– klikněte na položku "Odstranit" a krok potvrďte

Pokud rozšíření v seznamu nenajdete, znamená to, že se ještě do vašeho Edge nedostalo. Protože se ale Microsoft rozhodl poslat jej do všech instalací, je jen otázka času, kdy se objeví i v té vaší.

Zdroj: TechRadarMicrosoft


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme