Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Microsofte, to nemyslíš vážně: studie odhaluje metody manipulace s uživateli – nedejte se

Jiří Palyza 08.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Podle nejnovějších nařízení Evropské komise mají uživatelé získat právo na svobodný výběr internetového prohlížeče. Studie ale ukazuje, že Redmond používá manipulativní techniky. Chce jimi vnutit používání svého Edge.

Nedávno zveřejněná studie Mozilly vznáší závažná obvinění vůči Microsoftu. Jde o údajné nekalé praktiky při propagaci internetového prohlížeče Microsoft Edge na počítačích se systémem Windows. Vývojáři a tvůrci uživatelského rozhraní k tomu využívají takzvané Dark Patterns, temné vzory, které mají uživatele vmanipulovat tam, kde ho chtějí mít.

Do skupiny těchto metod patří kromě automatické předvolby Edge také vizuální rušení, skrytá reklama a zavádějící, někdy až klamavé formulace. I když se uživatel ubrání a nastaví si jiný internetový prohlížeč jako výchozí, Microsoft sáhne po obranných opatřeních.

Zvlášť kontroverzní je zavedení protokolu "microsoft-edge://", který nahrazuje standardní webový protokol. Ten přiměje různé aplikace a funkce systému Windows otevírat odkazy výhradně v prohlížeči Edge, a to bez ohledu na výchozí nastavení prohlížeče uživatelem.

Mohlo by vás zajímat

Studie také kritizuje funkci prohlížeče Edge "First Run Experience", která uživatele po prvním spuštění prohlížeče vyzve k importu dat a nastavených předvoleb z jiných prohlížečů.

Na to se obzvlášť klade důraz, protože Edge je jediným instalovaným prohlížečem ve výchozím nastavení systémů Windows. Uživatele to nutí tímto procesem projít před tím, než si teprve mohou instalovat jiný prohlížeč.

Ani pochybná opatření nepomáhají internetovému prohlížeči od Microsoftu stát se nejpoužívanějším

Windows 11, Microsoft Edge
Metody Microsoftu ovlivňují uživatele k volbě jeho prohlížeče Edge. Metody Dark Patterns se ale zneužívají i jinde, například v počítačových hrách nebo různých online službách.
Zdroj: Windows 11 / Microsoft Edge

Výzkumníci se obávají, že uvedené praktiky nejen omezují svobodu volby uživatelů, ale také mohou vést ke stresu, až ztrátě důvěry v technologická sektor. Z dlouhodobého hlediska také mohou bránit konkurenci a inovacím v oblasti internetových browserů.

Studie poukazuje i na to, že Evropská komise už proti těmto praktikám přijala opatření. Promítly se do podoby zákona o digitálních trzích (DMA). Mimo jiné ukládá povinnost operačním systémům při prvním nastavení počítače nabídnout uživatelům možnost svobodné volby pro výběr prohlížeče.

Mohlo by vás zajímat

I přes veškeré snahy Redmondu připoutat uživatele k vlastnímu řešení, je stále dominantním internetovým prohlížečem Chrome od Google. Zdá se tedy, že strategie Microsoftu zatím nepřinesla kýžený úspěch. Přestože je nový Microsoft Edge postaven na jádru Chromium a vůbec nejde o špatný prohlížeč, zřejmě si stále s sebou nese stigma z minulosti a z nějakého důvodu jej uživatelé nechtějí přijmout v takové míře, jak by si Microsoft přál.

Zdroj: The Register, MS Power User


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbitVšechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud