Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Miliardové ztráty: Jak se (ne)daří Facebooku v metaverzu

Josef Mika 15.02.2023
info ikonka
Zdroj:

Dříve neznámý pojem – metaverzum – dnes zní povědomě už téměř každému uživateli digitální techniky. Ještě není jasné, zda těch virtuálních světů bude víc a zda některý vyhraje a bude hlavní. Ale už se do něj masivně investuje. Ve společnosti Meta jsou z toho někteří trochu nervózní.

28. října 2021 oznámil Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, dlouho očekávanou novinku: americká společnost dostala nové jméno. Pod názvem Meta od té doby fungují všechny vlastněné značky – Facebook, Instagram a WhatsApp. Mnozí tuto pseudo-změnu označili jako „útěk do metaverza“.

Je pravda, že nová zastřešující značka měla ilustrovat orientaci skupiny na virtuální světy (metaverza), kde se prolíná fyzická realita s digitálním světem. Jedním z klíčů tohoto procesu sloučení se stala náhlavní souprava pro virtuální realitu Oculus. Datové brýle otevírají svým uživatelům zcela nový přístup k virtuálním světům, prezentacím, hrám a setkáním s přáteli či kolegy. Proto i jejich dosavadní název se ukazoval jako zastaralý; náhlavní souprava VR Oculus Quest se přejmenovala na Meta Quest.

Změna není zadarmo

Mark Zuckerberg sice věří, že budoucnost jeho společnosti leží v metaverzu, ale pravdou je, že projekt stojí společnost Meta a její akcionáře miliardy dolarů.

Podle údajů prezentovaných serverem TradingPlatforms.com se čtyřletá provozní ztráta divize Reality Labs společnosti Meta, která je domovem technologií a projektů virtuální reality, vyšplhala na šokujících 35 miliard dolarů.

Roční provozní ztráty se násobí

Přestože investoři společnost Meta vyzvali, aby výdaje na projekty metaverza snížily, nadále ztrácí miliardy dolarů na realizaci vize svého generálního ředitele. Mark Zuckerberg navíc očekává, že ztráty v roce 2023 ještě výrazně vzrostou.

V roce 2019 činila provozní ztráta Mety podle údajů serveru Statista.com a vlastních firemních zpráv o hospodaření obrovských 4,5 miliardy dolarů. O rok později tato částka vzrostla skoro o polovinu na 6,6 miliardy dolarů. A v roce 2021 došlo k ještě většímu nárůstu - objem investovaných peněz se meziročně prudce zvýšil na 10,2 miliardy dolarů.

Samotná divize Reality Labs zaznamenala jen v posledním čtvrtletí loňského roku provozní ztrátu ve výši 4,3 miliardy dolarů, čímž celková částka za rok dosáhla závratných 13,7 miliardy dolarů, tedy o třetinu více než o rok dříve.

Ani akciím se příliš nedaří

Ačkoli Zuckerberg očekává, že projekt metaverza v dlouhodobém horizontu zvýší provozní příjmy jeho společnosti, v tuto chvíli je tomu právě naopak, investice do metaverza výrazně výsledky společnosti Meta zatěžují.

Společnost Meta navíc v loňském roce zaznamenala největší pokles ceny akcií a celé své tržní kapitalizace ze všech pěti velkých amerických technologických gigantů, když z hodnoty jejích akcií bylo vymazáno více než 750 miliard USD.

Naláká metaverzum do roku 2030 skutečně až 700 milionů lidí?

metaverse-g0356e8021-640

Bude metaversum skutečně hitem, co myslíte? Zdroj: Pixabay/Riki32

Přestože Meta v tuto chvíli na projektech metaverza prodělává miliardy dolarů, průzkum agentury Statista Advertising and Media Markets Insights ukazuje, že metaverzum má obrovský potenciál, který tak masivní investice (snad) ospravedlňuje. Při konzervativním scénáři se do metaverza přesune 15 % digitální ekonomiky. Z tohoto pohledu by miliardové snahy Marka Zuckerberg zřejmě dávaly smysl.

Podle prognózy Statista.com se předpokládá, že do konce desetiletí naláká metaverzum celosvětově 700 milionů lidí. Celkový adresovatelný trh neboli příležitost k příjmům z produktů a služeb metaverza, by měl v tomto období dosáhnout 1,91 bilionu dolarů.

A pokud se podíváme na optimistický scénář, pak by se do metaverza mohlo přesunout až 35 % digitální ekonomiky. V takovém případě by hodnota trhu vyšplhala na 4,44 bilionu dolarů.

Držíte Markovi v jeho snahách palce?

Zdroj: Statista.com, Meta


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme